Koło naukowe i Mali badacze

Już po raz trzeci w naszej szkole przystąpiliśmy do programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. W klasie II B realizowany jest program „Mali badacze”, natomiast uczniowie klas starszych korzystali z innowacji pedagogicznej w formie koła naukowego „Poznaję, obserwuję, badam…”. W tym roku tematyka oscylowała wokół czterech polskich naukowców. Pierwsze zajęcia poświęcone były Janowi Szczepanikowi – autora kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, barwnego tkactwa. Mali odkrywcy poprzez zabawę zapoznali się z życiorysem naukowca (nawet sami przez chwilę wcielili się w tę postać), zdobyli wiedzę na temat cech każdego wynalazcy, poznali urządzenia opatentowane przez Jana Szczepanika. Wykonanie modelu telewizora oraz bezpośrednia obserwacja modelu z lat 90-tych stały się początkiem niekończących się pytań. Zachwycająca i zaskakująca była przede wszystkim dziecięca dociekliwość. Cieszymy się, że zajęcia dostarczyły uczniom i prowadzącym wielu pozytywnych doznań.

Na kolejnych czterech jednostkach lekcyjnych „Mali badacze” z wielkim entuzjazmem wysłuchali ciekawostek na temat życia Kazimierza Funka. Tym razem w formie zabawy uczniowie odbyli podróż po państwach europejskich, w których studiował i pracował odkrywca, nauczyli się jaką rolę spełniają witaminy w organizmie, jakie jest ich zapotrzebowanie, gdzie ich szukać, jakie są konsekwencje niedoboru. Wykonali piramidę żywienia, a pani pielęgniarka omówiła zasady zdrowego żywienia. Wszystkim uczestnikom koła podobały się piosenki, zabawy, rymowanki i gry słowne o witaminach. Wykorzystane zostały także różnorodne pomoce dydaktyczne zawarte w scenariuszach jak również przygotowane we własnym zakresie. Zajęcia uważamy za ciekawe i udane, a zdobyta wiedza w pełni uświadomiła dzieciom, że witaminy mają kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Zajęcia z bloku trzeciego okazały się również atrakcyjne. Mali odkrywcy zafascynowani byli dokonaniami znanych kryptologów. Doceniając ich bohaterstwo wspólnie wykonali plakat, wyszukali ciekawostki, informacje przybliżające ich pracę dla dobra ludzkości. Wszystkim spodobały się enigmatyczne zadania, poszukiwanie klucza, a różnego rodzaju szyfrowanie (szyfr Ottendorfa – szyfr książkowy, szyfr Bacona, szyfr Cezara) dostarczyło ogrom emocji. Stosunkowo proste zabawy zachęciły do kreatywnego myślenia, poznania i zrozumienia zasad kodowania, a wymyślone przez członków koła zagadki, szyfry niejednokrotnie zaskakiwały pomysłowością i dojrzałością.

Ostatni polski wynalazca Henryk Magnuski również dostarczył małym odkrywcom nowych, niezapomnianych doznań. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki zafascynowani byli zabawą z wykorzystaniem krótkofalówki. Ten sposób komunikacji był dla większości uczniów już znany, ale wykorzystanie go w szkole było na tyle czymś nowym, zaskakującym, że wszyscy poprosili o zorganizowanie ponownych zajęć. Dzieci prześcigały się w pomysłach jak je zorganizować. Ciekawe okazały się także eksperymenty dotyczące dźwięku, dzięki którym mali odkrywcy mieli okazję poczuć i zobaczyć dźwięk. Poza tym uczniowie oglądali krótkie filmy, rozwiązywali zagadki, wykonywali prace plastyczne oraz wcielali się w rolę wynalazców.

Projekt „Być jak Ignacy” to strzał w dziesiątkę.

Beata Świerczewska, Mariola Kopka

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *