Kulturalna wizyta

KULTURALNA WIZYTA
Pierwszego kwietnia uczniowie klas 7a, 7 c i 8 a odwiedzili Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Mieliśmy przyjemność poznać sztukę, której premiera miała miejsce kilka dni wcześnie (26. marca). Z okazji Roku Romantyzmu Polskiego na deskach teatru zagościła znana nam z lektur (obowiązkowych) Balladyna Juliusza Słowackiego.
Przedstawienie w reżyserii Marka Mokrowieckiego, scenografii Krzysztofa Małachowskiego pokazało, że Balladyna jest w dzisiejszych czasach boleśnie aktualna. Dążenie do władzy, nakręcanie spirali zła, osiąganie celów za wszelka cenę, zrywanie więzi, poświęcanie najbliższych – sztuka ukazuje zło, ale również zastanawia się z jakiego powodu ono powstaje. Nieprzypadkowo w kostiumach aktorów widzimy wojskowe elementy strojów, Balladyna popełnia zbrodnię na Gralonie wystrzałem z pistoletu a na instalacjach video (Wojciech Kapela) jadą czołgi i maszerują żołnierze.
Muzykę do spektaklu skomponował Krzysztof Misiak. Pojawiają się w niej odniesienia do rapu, polskie tańce i muzyka ilustracyjna a nawet…disco polo.
Uwspółcześnione odczytanie dramatu Juliusza Słowackiego wywiera duże wrażenie.
Rolę tytułową zagrała Sylwia Krawiec, która próbuje zerwać z wizerunkiem Balladyny ze szkolnego odczytania. Grana przez nią postać jest dynamiczna, świadoma swych czynów i gotowa ponieść za nie konsekwencje.
Kostryna zagrał Adam Gradowski. O swej roli mówił: Moja postać jest negatywna, ale przede wszystkim tragiczna, ponieważ daje się wciągnąć w wyścig do władzy, która działa jak narkotyk. Będę się starał ją obronić.
Kreujący rolę Grabca Mariusz Pogonowski mówił przed premierą: To będzie spektakl ciekawy wizualnie i świetna propozycja dla młodych ludzi, żeby się zastanowić, dokąd zmierza człowiek. Na scenie będzie dużo oddechu
Zgadzamy się ze słowami aktora, lektura w takiej wersji po prostu bardzo nam się podobała.

Może Ci się również spodoba