Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca obchodzimy święto państwowe „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku mija 10 rocznica ustanowienia tego święta. W celu uczczenia tego święta na lekcjach historii nauczyciel wprowadził uczniów w temat związany z losami żołnierzy, którzy poświęcili się walce z komunizmem. Uczniowie obejrzeli urywek filmu ,,Wyklęty” i wysłuchali piosenki ,,Już dopala się ogień biwaku” wykonanej przez zespół Mundum. Uczniowie klas ósmych zgodnie z podstawą programową dokonali opisu wybranej postaci ,,żołnierza wyklętego ,,Również na zajęciach rozwijających z historii obejrzeliśmy film o bohaterze tamtych czasów rotmistrzu Witoldzie Pileckim ps,,Witold, ,.Pomimo ciężkiego czasu pandemii pamięć i szacunek dla poległych jest bardzo ważna.
Znając naszą historię kształtujemy nasz światopogląd .Pamiętamy o tych co odeszli i oddali dla nas najcenniejszy skarb -swoje życie.

Danuta Smolińska

Dnia 1 marca obchodzimy święto państwowe, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Przez prawie 20 lat od zakończenia II wojny światowej Polacy bronili się przed siłą narzuconym z Moskwy reżimem komunistycznym, płacąc za to najwyższą cenę – wieloletnie więzienie, tortury, a nawet śmierć.
Sowieckie NKWD wspierane przez rodzimą bezpiekę polowało na nich jak na samotne wilki. Pamięć o  nich miała zaginąć wraz z ich śmiercią …

Niezłomni” – jak ich często nazywano, to nie tylko anonimowi bohaterzy z odległych kart historii. To nasi dziadkowie ale też i babcie, pradziadkowie i sąsiedzi, o których opowieści krążą wśród najbliższych do dzisiaj. To zwykli ludzie, którzy nie godzili się na otaczającą ich „cichą” okupację. Nie pozwólmy, aby pamięć o nich zaginęła…

Zapalmy świeczkę na ich grobach w tym dniu, pomyślmy o nich wsłuchując się w słowa Modlitwy Armii Krajowej…

https://www.youtube.com/watch?v=rogAiKB8SGI

Joanna Wadowska

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *