Realizacja projektu Być jak Ignacy

W bieżącym roku szkolnym już po raz drugi nasi uczniowie przystąpili do ogólnopolskiego konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Organizatorem konkursu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie.

W naszej szkole działały dwa koła naukowe: klas młodszych (uczniowie klasy IB) i klas starszych (uczniowie klas czwartych). Opiekunkami kół były p. Beata Świerczewska i p. Mariola Kopka.

Program uwzględniał działania edukacyjne  uczniów oparte na obserwacji  i badaniu otaczającej rzeczywistości, zaś głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej, rozwijanie zainteresowań naukami matematyczno-przyrodniczymi, poznanie sylwetek znanych naukowców, tj. Marii Skłodowskiej-Curie, Mikołaja Kopernika, Stefana Drzewieckiego i Kazimierza Prószyńskiego oraz inicjowanie sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy. Jak wiadomo to właśnie małe dzieci są najbardziej ciekawe otaczającego świata, mają dużo pytań i chcą wszystko samodzielnie odkrywać i doświadczać. Toteż wystarczyło im to umożliwić organizując odpowiednio przygotowane zadania i sytuacje inspirujące młodych naukowców. Ważnym atutem koła była praca w grupach i okazja do integracji dzieci mających podobne zainteresowania. Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem członków projektu. Uczniowie angażowali się w wykonanie m.in. modeli atomów, węzłów żeglarskich a także kamery obscura, zoetropu i wielu innych urządzeń. Zaskakujące było to, iż uczniowie z łatwością przyswajali trudne pojęcia dotyczące odkryć jak również zapamiętywali wiele ciekawostek z życia naukowców. To były naprawdę imponujące zajęcia.

Podsumowaniem działalności koła było wykonanie pracy twórczej, którą wysłaliśmy do organizatora konkursu. Trzymamy mocno kciuki za naszych małych konstruktorów!

Opracowały: Beata Świerczewska i Mariola Kopka

 

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *