Z KOTEM AMADEUSZEM PRZEZ ŚWIAT WARTOŚCI I EMOCJI

Rok szkolny 2023/2024

Dzień Osób Nieśmiałych.
Kolejne zadanie za nami!!!

Podczas spotkania w klasie Ia uczniowie wysłuchali wiersza o nieśmiałym kotku Amadeuszu. Rozmawialiśmy o sytuacjach, w których my czujemy się niepewnie i co możemy zrobić aby tą naszą nieśmiałość pokonać. Poruszyliśmy też temat emocji, które towarzyszą nam w sytuacjach kiedy nieśmiałość bierze górę. Wspólnie z uczniami doszliśmy do wnioski, że aby pokonać nieśmiałość trzeba uwierzyć w siebie i nie pozwolić aby strach nas pokonał. Każde z dzieci podczas zajęć miało za zadanie narysowanie swoich mocnych stron, dzięki którym zrozumieli, że każdy z Nich jest wyjątkowy i uwierzyli w swoje ogromne możliwości. Podsumowując nasze zajęcia stwierdziliśmy, że nie od razu musimy być super odważni, ale ważna jest metoda małych kroczków tak jak radził w wierszu Amadeuszowi Jego tata.

    

Zadanie 5
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia- „O kotku Amadeuszu, który grymasił przy jedzeniu”
W ramach obchodzenia tego dnia uczniowie z klasy I a poznały zasady zdrowego odżywiania. Wspólne omówiliśmy piramidę zdrowia,  jak dobrze dzieci zauważyły zabrakło w niej słodyczy oraz fast- food. Uczniowie wysłuchali  wiersza o kotku, który nie chętnie jadł to co zdrowe.  Dzieci zapoznały się z negatywnymi skutkami nadmiernego spożywania niezdrowych rzeczy oraz brakiem aktywności fizycznej. Uczniowie ozdobili papierowe talerzyki oraz przykleili na nich tylko zdrowe jedzenie, które im smakuje. Na koniec dzieci poczęstowały się mandarynkami.

Międzynarodowy Dzień Lenistwa- „O kotku Amadeuszu, który się nudził”.
Podczas zajęć uczniowie z klasy I a  wysłuchali wiersza oraz ułożyli chronologicznie historyjkę obrazkową do wiersza, dotyczącą propozycji na nudę jaką miała dla Amadeusza jego mama.  Dzieci po kolei opowiadały o swoich sposobach na nudę. Pojawiły się: gry planszowe, jazda na rowerze, spacery ale tez niestety granie w gry na telefonie oraz spędzanie czasu  w Internecie. Razem z uczniami omówiliśmy negatywny wpływ nadużywania monitorów na nasze zdrowie. Dzieci obiecały, że postarają się spędzać jak najwięcej czasu na innych aktywnościach oraz zaangażować w to swoich domowników. W dzisiejszym świecie nie tylko dzieciom ale też nam dorosłym ciężko obyć się bez TV, telefonu czy Internetu. Najważniejsze to mieć umiar  oraz zapamiętać, cytując Mateusza Borka, że „czasami coś co jest dobrodziejstwem naszych czasów, jest też przekleństwem”. To  często w Internecie rodzą się dziecięce kompleksy, które maja ogromny wpływ na samoocenę oraz rozwój psychiczny.



Zadanie nr 3
W ramach projektu realizowanego w klasie Ia pt. „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” zostały przeprowadzone zajęcia na temat naszych emocji, zarówno tych przyjemnych jak i tych, z którymi czasami ciężko nam się zmierzyć i sobie poradzić. Do tych emocji dzieci zaliczyły: złość, strach, smutek. Uczniowie podali przykłady i swoje sposoby na radzenie sobie z trudnymi uczuciami. Wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy wiersz pt. „O kotku Amadeuszu, który bał się ciemności”. Razem uzgodniliśmy, że czasami „strach ma wielkie oczy” i kiedy do nas zapuka to otworzyć mu może odwaga i strach znika.
Podczas zajęć dzieci ozdabiały kołderkę Amadeusza, aby pomóc Mu przezwyciężyć strach przed ciemnością. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenkę o naszym przyjacielu Amadeuszu.

2 zadanie za nami!!! 
Ramach projektu "Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji" uczniowie z klasy 1a dowiedzieli się, co to znaczy Fair Play jako idea czystej i uczciwej rywalizacji - nadrzędnej wartości w sporcie i życiu codziennym. Przeczytaliśmy oraz omówiliśmy wiersz pt. "O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać". Rozmawialiśmy o emocjach towarzyszących wygranej i przegranej oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić oraz jak zachować się kiedy przegramy. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że słowo Fair Play trzeba stosować, także w stosunku do kolegów i koleżanek, rodziców, nauczycieli. Uczniowie na czas szukali różnic na obrazkach, a ucznia który był pierwszy nagrodziliśmy brawami. Na koniec zagraliśmy w kalambury. Bo najważniejsze to być Fair Play

Pierwsze zadanie zrealizowane!
 W ramach projektu edukacyjnego ,,Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” uczniowie klasy 1a poznały kota Amadeusza, który będzie nam towarzyszył do końca roku. Była piosenka, wiersz i oczywiście kolorowanie naszego bohatera. Dzieci bardzo polubiły kotka, który jak wszyscy zgodnie stwierdziliśmy jest do nas bardzo podobny. Tak jak my przeżywa różne emocje- strach, radość, zawstydzenie czy złość. Nasi uczniowie już nie mogą się doczekać jego kolejnych przygód.
Iwona Karolkowska





Realizacja projektu „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” dobiegła końca. Podsumowaniem działań projektowych podejmowanych w roku szkolnym 2022/2023 jest książka interaktywna zamieszczona na stronie szkoły i Facebooku. Serdecznie zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Fotorelacja z podsumowania projektu 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gozdowie Gozdowo 2022/2023

Dziękuję za możliwość realizacji projektu Dyrektor S.P. w Gozdowie Lidii Malinowskiej, a za pomoc w publikacji zdjęć i artykułów Marioli Kopce i Katarzynie Bielickiej. Dziękuję za wspólną przygodę uczniom klasy 3 B wraz z wychowawcą Beatą Świerczewską oraz dzieciom ze świetlicy nr 1 wraz z nauczycielem Iwoną Karolkowską.
Koordynator projektu Katarzyna Borowska

#REALIZACJA PROJEKTU Z KOTEM AMADEUSZEM PRZEZ ŚWIAT WARTOŚCI I EMOCJI

Szkoła Podstawowa w Gozdowie przyłącza się do ogólnopolskiego projektu „Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”, który będzie realizowany do końca maja 2023 roku. Odbiorcą działań projektowych będą uczniowie klas I-III.
Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami, jak rozwiązywać problemy, (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach,  jak odnaleźć się w świecie (jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość).

Główne cele projektu:

– kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji,

– kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami,

– kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów,

– kształtowanie postaw prospołecznych,

– pobudzenie poczucia własnej wartości,

Cele projektu są zgodne z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 i są to:

– kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji,

– wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci,

– rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesach edukacyjnych.

Katarzyna Borowska

REALIZACJA PROJEKTU „Z KOTEM AMADEUSZEM PRZEZ ŚWIAT WARTOŚCI I EMOCJI”.

Udało nam się zrealizować 1 zadanie projektowe. Uczniowie klasy III B poznali już kota Amadeusza. Podjęliśmy wspólnie następujące aktywności:
– aktywne słuchanie wiersza „O kotku Amadeuszu” wraz z opisem postaci,
– zapoznanie i nauka piosenki o kotku Amadeuszu (będziemy witać się piosenką przy okazji kolejnych zajęć).
– tworzenie plakatu Amadeusza.

Dzieciom bardzo spodobała się postać sympatycznego kota i są chętne do podejmowania wspólnie z nim następnych  wyzwań i przygód. Będziemy informować o realizacji kolejnych zadań. Przedstawiamy fotorelację  z naszego spotkania.

Katarzyna Borowska

     

Dziękuję świetlicy nr 1. za dołączenie do projektu edukacyjnego „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Postać kota spodobała się dzieciom tak bardzo, że już niektóre małe kocięta – pupile – otrzymują nowe popularne imię 🙂 Grupa dzieci ze świetlicy wysłuchała wierszy oraz wykonała plakat Amadeusza w świątecznym wydaniu. Katarzyna Borowska

W ramach realizacji projektu edukacyjnego udało się wykonać kolejne zadanie. Zajęcia o tematyce ” Potrafię dzielić się z innymi” zostały przeprowadzone w klasie III B. Dzieci wysłuchały wiersza ” O kotku Amadeuszu, który nie chciał się dzielić”. Było to zachętą do dyskusji oraz zastanowienia się nad odpowiedziami na pytania, które nurtują nie tylko dzieci ale i dorosłych. Czy łatwo dzielić się z innymi?, Czym mogę się podzielić?, Czego mam za dużo?, Co mogę oddać innym? Dzieci stworzyły klasowe serce dobroci. Na swoich małych serduszkach zamieściły nazwy przedmiotów, z których w najbliższym czasie utworzą swój klasowy kącik – wymiennik. Będzie to kolejna lekcja dzielenia się z własnej woli, z potrzeby serca, nie na przymus, bez oczekiwania czegoś w zamian. ” Pożyczanie, wymienianie, koleżeńskie zachowanie, to zasady dziś podwórka wprowadzone przez kocurka „.

Z okazji Dnia Pizzy, który przypada w dniu 9 lutego klasa 3b wzięła we wtorek udział w warsztatach pieczenia pizzy. Dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać pizzę od podstaw. Każdy taką, jaką lubi najbardziej, z ulubionymi składnikami. Była to nie tylko doskonała forma zabawy, ale również aktywność angażująca i pobudzająca wszystkie zmysły. Zajęcia tego typu niosą ze sobą wiele korzyści: stymulują zmysł wzroku, węchu, smaku, dotyku, wspierają rozwój dzieci w naturalnym środowisku, jakim jest kuchnia. Wspólne pieczenie pozwala rozładować napięcie, poprawia koncentrację, doskonali sprawność manualną, uczy cierpliwości, współpracy oraz nowych umiejętności. W oczekiwaniu na wypieki uczniowie mieli okazję opowiedzieć jakie potrawy lubią najbardziej oraz razem z kotem Amadeuszem poznać kilka zasad kulturalnego zachowania się przy stole.

   

W ramach realizacji projektu edukacyjnego świętowaliśmy wraz dziećmi oraz Amadeuszem Dzień Kota. Dziękuję świetlicy nr. 1 za współpracę. Celem zajęć było: – nauka okazywania troski i uwagi zwierzętom/pupilom, – nauka odpowiedzialności, – nauka cierpliwości, opiekuńczości, obowiązkowości , – nauka systematyczności i wytrwałości. Dzieci miały okazję opowiedzieć o swoich pupilach. Wykazały się znajomością ich gatunków, zwyczajów, ulubionych przysmaków i zabaw. Wspomnieliśmy również o możliwości adopcji zwierząt ze schroniska, a także uświadamialiśmy o obowiązku troski, karmienia pielęgnacji i sprzątania. Zapoznaliśmy się z wierszem pt. ” O Kotku Amadeuszu, który nie lubił sprzątać”. Czekamy na kolejne spotkanie 🙂

 

Dzień Książki z Kotem Amadeuszem.

Udało się zrealizować kolejne zadanie. Nawiązywało do Dnia Książki obchodzonego 23 kwietnia. Celem zajęć było: propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, – rozwijanie zainteresowań literaturą ( wiersz, baśń, bajka) – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, – kształtowanie postaw prospołecznych w tym tolerancji wobec niepełnosprawności, – kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami poprzez wyrażanie ich za pomocą pracy plastycznej oraz pisanie własnych tekstów ( pamiętnik, dziennik, list, wiersz, bajka). Dzieci miały okazję do swobodnych wypowiedzi na temat swojej ulubionej lub ostatnio przeczytanej książki. Wysłuchały wiersza ” O Kotku Amadeuszu, który nie lubił czytać”. Miały okazję stworzyć dziś własną książkę. Punktem wyjścia była „Bajka Szamana” – nawiązująca do tolerancji wobec osób z nieniepełnosprawnością. Zadaniem dzieci było stworzenie ilustracji do wydrukowanego tekstu. Należało zaprojektować okładkę, rozmieścić tekst w książce, oraz wykonać dowolną ilość ilustracji do tekstu. Dzieci pracowały z zapałem. Myślę, że to nie ostatnia książka w klasie 3 b. Efekty są zaskakujące.

W związku z realizacją projektu edukacyjnego ” Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” oraz zajęć koła ekologicznego „Mali ekolodzy” klasa 3 b gościła z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Z wyrazami wdzięczności za pouczające spotkanie dzieci przygotowały prace plastyczne, które prezentujemy. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie. Katarzyna Borowska Beata Świerczewska

 

16 czerwca odbyły się zajęcia podsumowujące projekt „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” w klasie 3 B. Wspólnie obejrzeliśmy interaktywną fotoksiążkę, która powstała na bazie naszych przygód od listopada 2022 roku do czerwca 2023 r. Dziś szukaliśmy ciekawych sposobów na nudę , tak by móc aktywnie spędzić czas w wakacje. Spośród wielu propozycji dzieciom najbardziej spodobały się masy plastyczne oraz tworzenie slime. Podzieliłam się z najmłodszymi dwoma przepisami na slime oraz stworzyliśmy własne o miętowym zapachu i kolorze. Dziękuję za wspólnie spędzony czas.

Katarzyna Borowska

PODSUMOWANIE PROJEKTU

Podczas trwania projektu, na bieżąco na stronie szkoły oraz Facebooku zamieszczane były artykuły oraz zdjęcia z realizacji poszczególnych zadań projektowych. W celu rozliczenia projektu została przygotowana elektroniczna fotoksiążka, w której zamieszczono materiały dokumentujące przebieg projektu (zdjęcia z komentarzem, tekst). Link do wspomnianej książki umieszczony został we wskazanym przez organizatorów miejscu. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid036K2gjp4RNKpaYSAheb4NoMxP1sWUo34PT8crDhbq1Hrybb11vuNQTokYQsp5yGHzl&id=100064037495739

Potwierdzeniem udziału w projekcie są dwa certyfikaty: certyfikat ukończenia projektu dla Szkoły Podstawowej w Gozdowie i certyfikat dla realizatora projektu oraz dyplom dla dzieci jako uczestników projektu. Udało się osiągnąć większość założonych celów dla uczniów i nauczycieli. Postać kota Amadeusza bardzo spodobała się dzieciom. Materiały edukacyjne dla dzieci ( wiersze, karty pracy) przygotowane były w sposób atrakcyjny i zrozumiały. Doskonale sprawdziły się jako punkt wyjścia do rozmowy, dyskusji, nauki i zabawy. Realizowane zadania przyczyniły się do wzrostu u dzieci umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, radzenia sobie z nimi, do wzrostu poczucia własnej wartości, umiejętności rozwiązywania problemów. Podejmowane zagadnienia ukierunkowane były na prawdę, dobro i piękno oraz kształtowanie postaw prospołecznych: szerzenie postawy tolerancji i szacunku wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami, wdrażanie do bezinteresownej pomocy, troski o własne zdrowie, najbliższych, troski o zwierzęta, przyrodę, Ziemię. Zajęcia organizowane były w atrakcyjnej dla dzieci formie z wykorzystaniem wielu metod, w tym aktywizujących. Niejednokrotnie dawały one wyraz swojej radości, z niecierpliwością oczekiwały kolejnego spotkania. Metody i formy pracy były dostosowywane do potrzeb i możliwości dzieci oraz realizacji założonych celów projektowych. Cele wyznaczone do realizacji dla nauczyciela zostały również osiągnięte. Poszerzona została wiedza dotycząca prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Przy realizacji projektu zaprezentowano i wykorzystano narzędzia TIK : Canva, Auto Draw, Story Jumper, Book Creator, Prezentacje Google. Każde dziecko otrzymało dyplom wraz z wygenerowanym kodem QR (na odwrocie) tak aby w łatwy i szybki sposób, za pomocą aplikacji w telefonie zeskanować kod i obejrzeć w dowolnym czasie pamiątkową książkę wraz ze zdjęciami. Dziękuję uczniom wraz z wychowawcami za zaangażowanie i udział w projekcie.

Katarzyna Borowska