Być jak Ignacy

„Mali badacze”

Rok szkolny 2023/2024

                                                 ,,Być jak Ignacy”

          ,,Mali badacze” z klasy I B zakończyli cztery kolejne etapy zajęć. Tym razem przyswoili informacje i ciekawostki dotyczące energii elektrycznej, ropy naftowej, odnawialnych źródeł energii oraz energii wiatrowej. Wykonali prace plastyczne, przeprowadzili szereg doświadczeń, rozwiązali quizy, obejrzeli ciekawe filmy. Stworzyli obwód elektryczny, miniturbinę wiatrową, samodzielnie sprawdzili, które materiały są przewodnikami, a które izolatorami prądu, zaprojektowali ekomiasto. Ogromną ciekawość wśród badaczy wzbudził wspólnie zbudowany podręczny generator prądu. Uczniowie poznali także krótką historię Ignacego Łukasiewicza, założyciela pierwszej w Polsce kopalni ropy naftowej w Bóbrce, twórcy niezwykłego wynalazku jakim była lampa naftowa.
          Na szkolnym korytarzu umieścili materiały dotyczące omawianej tematyki, by w ten sposób podzielić się swoją wiedzą z rówieśnikami. Każde zajęcia wypełnione były mnóstwem pomysłów, pytań, poszukiwań, pozytywnych emocji.

                                                                                                       Opiekun
                                                                                             Beata Świerczewska

  Uczniowie klasy IB od października realizują program naukowy ,,Mali Badacze” oparty na ogólnopolskim programie edukacyjnym ,,Być Jak Ignacy”.       Mają już za sobą I i II etap, który dotyczył maszyn parowych i gazu. Podczas pierwszych zajęć, poprzez zabawę i doświadczenia pierwszoklasiści dowiedzieli się np. co potrafi ciepłe powietrze, jak wykonać silnik  parowy z puszki, jakie są właściwości dwutlenku węgla, jak powstał gaz, węgiel, czy ropa naftowa.    Wydawałoby się, że są to trudne pojęcia, że nie będą budziły entuzjazmu wśród najmłodszych, jednak przykuły uwagę i dostarczyły wiele emocji.  Być może rozbudzone zainteresowania zaowocują w przyszłości nowymi odkryciami i wyjątkowymi dokonaniami naukowymi wychowanków naszej szkoły.

                                                                                               Opiekun koła
                                                                                         Beata Świerczewska

Uczniowie klasy III B dobiegają końca realizacji VII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” – Zostań Ambasadorem Nauki, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

    Przedostatni etap poruszał tematykę wzroku, światła i złudzeń optycznych. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z informacjami na temat wzroku oraz zjawiskiem złudzenia optycznego. ,,Mali badacze” zdobywali wiedzę poprzez własną aktywność, np. manipulowali płytą CD w taki sposób, aby zauważyć zjawisko rozszczepienia światła białego na barwy , obejrzeli film edukacyjny ,,Jak widzą zwierzęta?”, wykonali kolorowy bączek, dzięki któremu przekonali się jak powstają kolory. Najwięcej emocji dostarczyły ilustracje, dzieła wykorzystujące złudzenie deformacyjne, złudzenie barwy i jasności, zawierające przykłady figury dwuznacznych. Uczniowie mieli także możliwość  stworzenia własnych  prac z wykorzystaniem zjawiska złudzeń optycznych.
      Taki sposób prowadzenia zajęć wyzwalał w uczestnikach nie tylko ogromną aktywność i chęć działania, ale również radość i satysfakcję z wykonanych prac.

Opiekun koła
Beata Świerczewska

,,Mali badacze” z klasy III B zakończyli drugi etap zajęć. Tym razem przyswoili  informacje i ciekawostki dotyczące postaci Mikołaja Kopernika, zdobyli elementarną wiedzę z zakresu pojęć z dziedziny astronomii, zostali wprowadzeni w świat szyfrów, poznali  trzech wybitnych poznańskich kryptologów: Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego, poznali zasady bezpieczeństwa w sieci. Wykonali prace plastyczne, przeprowadzili doświadczenia, rozwiązali quizy, oglądali ciekawe filmy, brali udział  zabawie ,,Asy wywiadu”, szyfrowali i rozszyfrowywali ,,tajne informacje”, za które otrzymali naklejki ,,Ekspert szyfrów”. Na szkolnym korytarzu umieścili materiały dotyczące omawianej tematyki, by w ten sposób podzielić się swoją wiedzą z rówieśnikami. Każde zajęcia wypełnione były mnóstwem pomysłów, pytań, poszukiwań, pozytywnych emocji.
Zachęcamy wszystkich naszych kolegów  i wszystkie koleżanki do śledzenia naszej gazetki.

Od października uczniowie klasy III B przystąpili do realizacji VII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” – Zostań Ambasadorem Nauki, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
      Właśnie zakończone zostały dwa etapy . Pierwszy dotyczył cząstek elementarnych i chemii w życiu codziennym. Drugi wody i wyporności. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z pierwiastkami, budową atomu, rozbudzenie myślenia przyczynowo- skutkowego podczas zabaw badawczych. ,,Mali badacze” prowadzili doświadczenia, eksperymenty, poznając różne zjawiska fizyczne i chemiczne, jednocześnie przekonując się, że nauka może być fantastyczną zabawą i niezapomnianą przygodą. Taki sposób prowadzenia zajęć wyzwalał w uczestnikach ogromną aktywność i chęć działania.
     Chcąc  podzielić się wiedzą ze swoimi rówieśnikami, na szkolnym korytarzu umieszczona  została  tablica informacyjna dotycząca omawianej tematyki, a  podczas apelu szkolnego uczniowie zaprezentowali wybrane umiejętności i doświadczenia.
   Zajęcia prowadzone w kole naukowym ,,Mali badacze” w ramach projektu „Być jak Ignacy” są pełne przygód i bardzo ciekawe. Ponadto rozwijają wrodzone pasje poznawcze, uczą zadawania pytań i formułowania wniosków oraz pozwalają na wprowadzanie w życie własnych pomysłów i projektów.

Opiekun koła

Beata Świerczewska