Ekopracownia

Odnowienie pracowni przyrodniczej, wyposażenie w nowe meble oraz pomoce dydaktyczne, dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji, w kwocie 49 953 zł

JESTEŚMY EKO – NOWA EKOPRACOWNIA W SZKOLE W GOZDOWIE

   27 lutego dla Szkoły Podstawowej w Gozdowie okazał się ważnym i wyjątkowym dniem.
 Sfinalizowaliśmy tego dnia  konkurs „EKOPRACOWNIA”, ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, do którego przystąpiliśmy w marcu 2023 roku.
        Droga nie była łatwa, ale dzięki wspólnej pracy grupy nauczycieli, dyrekcji oraz pracowników Organu Prowadzącego udało się przejść dwa etapy konkursu, w wyniku czego otrzymaliśmy kwotę wsparcia 49 tyś 953 zł   plus wkład własny z Urzędu Gminy 5 tyś 550zł  na utworzenie EKOPRACOWNI.
       Wielu nie wierzyło, a jednak … mamy piękną, nowoczesną, wspaniale wyposażoną pracownię.
Właśnie we wtorek- 27 lutego odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali.
        Pani Dyrektor przywitała wszystkich na uroczystości, a w szczególności: Dariusza Kalkowskiego Wójta Gminy Gozdowo, Z. Miller zastępcę przewodniczącego Rady Gminy, ks. dr Sebastiana Krupniewskiego – Proboszcza parafii Gozdowo, Honoratę Nagórkę – Sekretarz Gminy Gozdowo, Lidię Siemiątkowską Skarbnik Gminy i Jolantę Lewandowską Kierownika Referatu Oświaty, Małgorzatę Smoleńską –  przewodniczącą Rady Rodziców Edytę Karczewską – skarbnika Rady Rodziców, Beatę Karpińską Sekretarza Rady Rodziców, obecnych nauczycieli i uczniów.
          W krótkim przemówieniu P. Lidia Malinowska podkreśliła ogrom pracy związanej z projektem i złożyła podziękowania p. Beacie Świerczewskiej, Annie Jemiole, Ewie Jęczarek – Dzikowskiej, Zofii Miller, Krzysztofowi Wojtasowi oraz pani Kierownik Referatu Oświaty Jolancie Lewandowskiej.
Remont pracowni przeprowadził pracownik szkoły pan Dariusz Marzec przy pomocy i zaangażowaniu p. Wiesławy Jankowskiej.
          Następnie głos zabrał Pan Wójt Dariusz Kalkowski, który wyraził ogromne zadowolenie z pozytywnego rozstrzygnięcia oraz wdzięczność i radość, iż uczniowie będą mogli uczyć się w tak komfortowych, iście wielkomiejskich warunkach.
Podczas uroczystości nie zabrakło występów naszych uczniów, przygotowanych pod kierunkiem p. B. Świerczewskiej, A. Biernackiej, A. Kurach i K. Wojtasa.
Rozstrzygnięto również konkurs szkolny „Mini ogród zimowy’’ i wręczono nagrody. Czołowe miejsca zajęli:
I miejsce – A. Tomaszewska, P. Karczewska oraz N. Smoleńska i O. Karpiński.
II miejsce – M. Czosnowska i M. Wysocka
III miejsce – B.Joniak, L.Józwik, G.Gurczyńska, O.Retkowska, N.Wiśniewska i G.Lewandowska.
        Spotkanie było okazją do przekazania niespodzianki – prezentów od WFOŚiGW w Warszawie dla wszystkich uczniów klas pierwszych.
         Po części artystycznej przedstawiciele Organu Prowadzącego, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego udali się do nowej EKOPRACOWNI , aby przeciąć symboliczną wstęgę i skosztować pysznego tortu, przygotowanego na tę wyjątkową okazję. Honory gospodyni podczas uroczystego otwarcia czyniła pani Dyrektor Lidia Malinowska.
         Nowa EKOPRACOWNIA robi wrażenie –  super sala, bogate wyposażenie, nowoczesne pomocy dydaktyczne.
Radość wielka dla nas wszystkich …                                                                                                                           

                                   

Happening dla Ziemi!

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gozdowie od wielu lat angażuje się w różnego rodzaju akcje ekologiczne. Obecny rok szkolny jest wyjątkowym pod tym względem, ponieważ placówka realizuje program związany z wygranym konkursem ,,Ekopracownia”. Jednym z zaplanowanych działań było zorganizowanie Dnia Ziemi obfitującego w różnego rodzaju aktywności, skupiający nie tylko dzieci ale także całą społeczność lokalną.
       Pierwsze zadanie skierowane było do uczniów klas IV-VIII. Polegało ono na usunięciu śmieci z miejsc najbardziej zanieczyszczonych. Mimo, że na terenie Gozdowa są rozmieszczone kosze na śmieci, to jednak niektórzy mieszkańcy nie wykazują troski o stan czystości najbliższego otoczenia. Kolejne zadanie przeznaczone było dla klas I-III. Najmłodsi naszej szkoły pod okiem swoich wychowawców wykonali plakaty zachęcające do korzystania z ekologicznych rozwiązań, zapewniających czyste powietrze w naszej gminie. Przepiękne prace, do których wykorzystano rolki od papieru posłużyły jako reklama i dekoracja sceny podczas podsumowania projektu.
      Najważniejszym i zarówno najbardziej absorbującym zadaniem było przeprowadzenie happeningu pod hasłem ,,Czyste powietrze to zdrowie”. Jego głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej i uzmysłowienie mieszkańcom Gozdowa jak ważną kwestią jest dbanie o środowisko naturalne. Chcąc połączyć siły zaprosiliśmy do współpracy instytucje i organizacje lokalne oraz kościelne z terenu naszej gminy: Klubik, Przedszkole, Bibliotekę, Urząd Gminy, Stowarzyszenie Wędkarskie ,,Amur”, Straż Pożarną, Młodzieżową Straż Pożarną, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Proboszcza Parafii Gozdowo. Oczywiście wszyscy wykazali się poczuciem współodpowiedzialności i zaangażowali się w projekt. Miłą niespodzianką był przyjazd pracowników i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowach, którzy sami, z własnej inicjatywy włączyli się w przedsięwzięcie, manifestując konieczność ochrony naszej planety. Bardzo atrakcyjnie wyglądały przygotowane przez nich plakaty, transparenty, balony i parasole.
      Happening rozpoczął się przemarszem ulicami Gozdowa, podczas którego każda grupa uczestników w formie okrzyków prezentowała hasła promujące ekologiczny styl życia. Ich treść była bardzo wymowna, nie zabrakło wśród nich również tych z nutką humoru, np. ,,Gdy nie będziecie dbać o porządek na dworze, to modlitwa też nie pomoże”. Zakończenie odbyło się w parku na scenie, na której chór szkolny i uczniowie klasy VIII pod kierunkiem p. Anny Dąbrowskiej i p. Krzysztofa Wojtasa zaprezentowali scenkę ekologiczną poruszającą problem zanieczyszczenia środowiska pt.,, Fatalna Ósemka”. Pracownicy Gminnego Punktu konsultacyjno – informacyjnego programu ,,Czyste Powietrze” uruchomili stoisko, gdzie można było uzyskać informację dotyczącą bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu. Panie przygotowały także mnóstwo gadżetów w postaci notesów, długopisów, toreb na zakupy z materiału, balonów, ulotek.
       Z racji niesprzyjającej aury zaplanowane pokaz mody ekologicznej i konkurs tematycznie związany ze środowiskiem wodnym, który zainicjowali członkowie Stowarzyszenia Wędkarskiego ,,Amur” odbędą się w środę w hali sportowej.
      Na koniec pani dyrektor Lidia Malinowska podsumowała całe przedsięwzięcie, podziękowała wszystkim zebranym za zaangażowanie i dobrą zabawę. Szczególne podziękowania skierowała do Policji i Straży Pożarnej, którzy czuwali nad bezpieczeństwem podczas marszu oraz organizatorów happeningu p. Beacie Świerczewskiej i p. Ewie Jęczarek-Dzikowskiej.
      Widząc zaangażowanie i efekty tego typu działań, szkoła jest zmotywowana do kontynuowania kolejnych akcji proekologicznych.

                       

Smog – wróg naszego zdrowia!

W klasach młodszych zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne, których celem było zwiększenie wiedzy na temat smogu, zagrożeń z niego wynikających oraz sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza i radzenia sobie z jego obecnością. Uczestnicy warsztatów, w oparciu o przygotowany w tym celu plakat zdobyli najważniejsze informacje dotyczące smogu, niskiej emisji, a następnie w ramach posumowania samodzielnie uzupełnili kartę pracy ,, Jak bronić się przed smogiem?”. Wszystkie prace zostały wykonane rzetelnie, pomysłowo, z czytelnym przekazem i umieszczone na drzwiach każdej klasy.
       Tego typu inicjatywom ekologicznym towarzyszy przekonanie, iż wpajanie właściwych praktyk i zachowań dzieciom od najmłodszych lat zaowocuje należytymi postawami w dorosłym życiu.
                                                                                                                            Beata Świerczewska

       

Konkurs Eco-Moda

W związku z  Dniem Ziemi przeprowadzony został konkurs Eco-Moda.
Do konkursu zgłosiło się 19 uczniów.
Z klasy Ib  Helena Adamska
Z klasy IIb  Nadia Różańska i Lena Kozłowska
Z klasy III a Szymon Drzewoszewski  i Stanisław Adamski
Z kolei z klas IV-VIII do konkursu przystąpili następujący uczniowie:
Z klasy IVa: Zuzanna Wieczorek, Antoni Żurawski, Oliwia Retkowska, Aleksandra Jankowska
Z klasy IVb: Brajan Krzeszewski, Aleksandra Będzikowska, Lena Iwańska, Patrycja Karczewska
Z klasy Va: Oliwia Wujtka i Nikola Smoleńska
Z klasy Vb: Błażej Joniak
Z klasy VIII a Szymon Krupiński
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: klasy I-III i IV-VIII
Zadaniem uczniów było przygotowanie stroju z tektury, sznurka, worków, kartonu, foli, korków  itp.  i zaprezentowanie się w nim podczas pokazu mody. Podczas pokazu uczniowie w rytm muzyki prezentowali swoje piękne stroje czerpiąc radość, a publiczność nagradzała występujących gromkimi brawami. Po zaprezentowaniu swoich strojów uczniowie oczekiwali na wyniki konkursu. Komisja po obliczeniu punktów wyłoniła zwycięzców.

W kategorii wiekowej klas I-III
I miejsce zdobyła Nadia Różańska
II miejsce Lena Kozłowska
III miejsce Szymon Drzewoszewski

Z kolei w grupie starszej klas IV-VIII wyniki są następujące:
I miejsce zdobyła Zuzanna Wieczorek
II miejsce Aleksandra Będzikowska
III miejsce Błażej Joniak

Wszyscy biorący udział uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez  Panią dyrektor Lidię Malinowską. Były to: za pierwsze i drugie miejsce zestaw do tenisa stołowego z siatką  lub badminton, z kolei za trzecie, blokada antykradzieżowa na rower.
Wszyscy uczestnicy dostali też torby ekologiczne i dyplomy.
Dziękuję za pomoc w organizacji Pani Dyrektor L. Malinowskiej, członkom komisji: Pani v-ce dyrektor A. Kurach, Pani Z. Miller, Pani M. Ochocińskiej, Pani M. Wasiołek i  Pani I. Karolkowskiej oraz Panu K. Wojtasowi – za oprawę muzyczną.
Dziękuję też Rodzicom za pomoc w przygotowaniu do konkursu oraz dzieciom za udział.

Po pokazie Eco-Mody przedstawiciele Stowarzyszenia Wędkarskiego „Amur” w Gozdowie przeprowadzili 2 konkursy: łowienie papierowych rybek i rozwiązywanie rebusów o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Uczniowie biorący udział w konkursach dostali spławiki i słodycze.

  

Wizyta w Urzędzie Gminy w Gozdowie!

Dnia 27.03.2024 roku uczniowie klasy 8a uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy Gozdowo. 
Jednym z punktów porządku obrad była debata, z udziałem uczniów, na temat: ,,Jak poprawić stan czystości powietrza w naszej gminie „.
Zajęcia były realizowane w ramach projektu ,,Ekopracownia”.
Nasze podziękowania za możliwość udziału w posiedzeniu komisji, kierujemy do pana wójta Dariusza Kalkowskiego, pana przewodniczącego Sławomira Szemborskiego, członków komisji oraz pracowników urzędu.

  

 

Zajęcia dydaktyczne w płockim zoo!

Dnia 15.04.2024 roku członkowie LOP oraz uczniowie klasy 6b i 6a uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych z biologii w płockim zoo.
Miło było spotkać się ,,oko w oko” z kręgowcami, poznać ich zwyczaje i pogłębić wiedzę o otaczającym świecie. 
Dziękujemy za nieodpłatne udostępnienie autobusu szkolnego.

         

KONKURS: EKO – AKCJA SEGREGACJA!

Dnia 05.06.2024r. odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny pod hasłem: „EKO – AKCJA SEGREGACJA”. Konkurs odbył się w ramach projektu: Eko-pracownia i składał się z dwóch części.
W części teoretycznej uczniowie rozwiązywali test a w części praktycznej segregowali odpady. 
Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Kuba Baranowski klasa 8
II miejsce – Mateusz Budka klasa 7a
III miejsce – Kamil Jakubkiewicz klasa 8.
Gratulujemy zwycięzcom.

 

,,Mini ogród zimowy”

W dn. 12.02.2024 r. w ramach realizowanego przez naszą szkołę Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” przeprowadzono wśród klas IV- VI drużynowy konkurs plastyczny ,,Mini ogród zimowy”. Każdą klasę reprezentowały dwie osoby. Zadaniem zespołów było stworzenie niepowtarzalnego ekosystemu z zestawu składającego się ze szklanego wazonu, drenażu z białego grysu, ziemi, dekoracji – sznurek, szyszki, suszona kora, skorupka kokosa, kolorowe kamienie, miniatury domków itp. oraz przyniesionych ze swoich rodzinnych domów roślin.
       Wszystkie prace zostały wykonane ze szczególną pomysłowością, starannością, wyczuciem estetyki, stąd wyłowienie zwycięzców było bardzo trudne,
        Jury w składzie: pani Lidia Malinowska, pani Aurelia Kurach, pani Agnieszka Biernacka przyznały następujące miejsca:
I miejsce ex aequo –    Klas IV b – Aleksandra Tomaszewska, Patrycja Karczewska ( 14 pkt. )
                                       Klasa V a – Oskar Karpiński, Nikola Smoleńska ( 14 pkt. )
II miejsce –                   Klasa VI b – Maja Wysocka, Maja Czosnowska  ( 11 pkt. )
III miejsce ex aequo– Klasa IV a – Oliwia Retkowska, Gabriela Gurczyńska ( 8 pkt. )
                                       Klasa V b – Lena Jóźwik, Błażej Joniak ( 8 pkt. )
                                       Klasa VI a – Gabriela Lewandowska, Nikola Wiśniewska ( 8 pkt. )
        Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się na szkolnym apelu.
Prace konkursowe zostały przekazane do nowej Ekopracowni, aby być jej naturalnym walorem estetyczny i unikalną dekoracją.
                                                                                                                       Organizatorzy:
                                                                                                                  Katarzyna Borowska
                                                                                                                  Beata Świerczewska

                  

WYNIKI  SZKOLNEGO  KONKURSU EKOLOGICZNEGO

18 grudnia 2023r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego został podsumowany szkolny konkurs ekologiczny dotyczący zbiórki makulatury, tworzyw sztucznych i baterii w kategoriach: najlepsza klasa i najlepszy uczestnik. W apelu uczestniczyła pani Honorata Nagórka – Sekretarz Gminy Gozdowo oraz pan Patryk Karolkowski – Kierownik GZGK. Wręczone uczniom nagrody zostały ufundowane przez Wójta Gminy Gozdowo, Kierownika GZGK oraz Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

MAKULATURA  łącznie – 18.111,50 kg w przelicz. na ucznia 57,13 kg

Kategoria najlepsza klasa

I miejsce – kl. VIb -7.760 kg

II miejsce – kl. Va  – 6.055 kg

III miejsce – kl. IIb – 2000 kg

Wyróżnienie

Klasa  – IIIa – 1162 kg

Najlepszy uczestnik:

I miejsce – Natalia Karpińska kl. VIb – 7.760 kg

II miejsce – Karpiński Oskar kl. Va – 5.600kg

III miejsce – Rycharska Nikola kl. IIb – 2.000kg

Wyróżnienie

Chmielewski Adam kl. IIIa – 1.162kg

Krasiński Hubert kl. Va – 400kg

Chrapkowska Amelia kl. VIa – 110kg.

 

TWORZYWA SZTUCZNE łącznie 1.004 kg w przelicz. na ucznia 3,17 kg

Kategoria najlepsza klasa

I miejsce – kl. Va – 369,7 kg

II miejsce –  VIIa  – 111,2 kg

III miejsce – VIIb – 46 kg

Wyróżnienie

Kl. VIa – 32 kg

Kl. VIb – 28 kg

Kl. IIIb – 25 kg

Kl. IIb – 23,6 kg

Kl. IVa – 23,5 kg

Najlepszy uczestnik

I miejsce – Krasiński Hubert kl. Va – 300kg

II miejsce – Karczewski Piotr kl. VIIa – 106,8 kg

III miejsce – Aleksandra Gołębiewska kl. VIIb – 31,5kg

Wyróżnienie

Piusińska Anna kl. Va – 23 kg

Piusińska Maja kl. Va – 23 kg

Biegalski Kacper kl. Va – 18kg

Lewandowska Gabriela kl.  VIa – 13 kg

BATERIE łącznie 585,00 kg w przeliczeniu na ucznia 1,85 kg

Kategoria najlepsza klasa

I miejsce – IIb – 195,95  kg

II miejsce – Va – 43,6 kg

III miejsce – VIIb – 43,5 kg

Wyróżnienie

Kl. VIa – 34,5 kg

Kl. Vb –  29,2 kg

Kl. IVb –19,4 kg

Najlepszy uczestnik

I miejsce – Zdanowska Aleksandra kl. IIb – 184,5kg

II miejsce – Lewandowska Gabriela kl. VIa – 34,5 kg

III miejsce – Krasiński Hubert kl. Va – 25kg

III miejsce – Rychliński Bartłomiej kl. VIIb – 25kg

Wyróżnienie

Chmielewska Gabriela kl. Vb – 19,5kg

Rycharski Wojciech kl. IVb – 15,2 kg

Oliwia Będzikowska kl. VIIb – 10kg

Giera Natan kl. Ia – 9,5 kg

            Analizując aktywność klas, które zajęły I, II bądź III miejsce lub zostały wyróżnione oraz liczbę uczniów z danej klasy zaangażowanych w zbiórkę makulatury, tworzyw sztucznych
i baterii przyznane zostały nagrody specjalne: 3 darmowe wyjazdy autobusem gminnym na zaplanowaną przez uczniów z wychowawcą wycieczkę do Płocka albo do Sierpca oraz 3 nagrody po 100 zł dla klasy.

Voucher na darmowy przejazd otrzymały klasy:

  1. Va i IIb
  2. VIa i VIb
  3. VIIa i VIIb

Po  100 zł otrzymały klasy:

  1. IVa
  2. IVb
  3. Vb

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję!

Dziękuję uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie.

19 grudnia w Starostwie Powiatowym odbyło się rozstrzygnięcie XII Powiatowego
Konkursu Ekologicznego pn. „Chrońmy środowisko odzyskując surowce wtórne”, nasza szkoła zajęła 2 miejsce w kategorii makulatura (57,13 kg/na 1 ucznia) oraz 3 miejsce w kategorii baterie (1,84kg na ucznia). Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, bez Was nie byłoby tego sukcesu. Dziękujemy😘🥰

Ratujemy kasztanowce

Mając przekonanie, że wszyscy mamy wpływ na nasze środowisko, uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny przystąpili do akcji ,,Ratujmy kasztanowce”. Akcja polegała na  grabieniu i uprzątnięciu opadających liści kasztanowców rosnących w najbliższym otoczeniu szkoły, wokół kościoła oraz Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowach.

To ekologiczne przedsięwzięcie poprzedzone było pogadanką na temat  inwazyjnego i najgroźniejszego szkodnika kasztanowców  –  szrotówka kasztanowcowiaczka. Uczestników  akcji, zwłaszcza tych najmłodszych, nie trzeba było długo przekonywać do działania, bo przecież każde dziecko nie wyobraża sobie, by jesienią zabrakło kasztanowych ludzików.

Mariola Kopka, Zofia Miller, Beata Świerczewska

 

        

Sprzątanie Świata

W dniu 18 września 2023 r. nasza szkoła, po raz kolejny, z przyjemnością podjęła się zadania na rzecz poprawy stanu najbliższego środowiska, w ramach kampanii „Sprzątanie Świata”. Tegoroczną akcję pod hasłem:  „Sprzątanie świata łączy ludzi”, jak zawsze, udało się przeprowadzić w porozumieniu z Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej w Gozdowie. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami udali się do miejsc najbardziej uczęszczanych w naszej miejscowości. Wyjście w teren pokazało, że nadal jest wiele do zrobienia, bowiem w jedną  godzinę zebrano wiele worków śmieci.
        Udział w akcji był kolejnym krokiem naszych uczniów na drodze do przyjaznego ziemi stylu życia.
                                                                                               Beata Świerczewska

 

         

Dzień Ziemi!

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi jest wydarzeniem obchodzonym corocznie na całym świecie. Tegoroczna, XVI edycja odbywa się pod hasłem „Ziemia na krawędzi”.
        W naszej szkole  realizacja postaw proekologicznych jest znaczącą  wartością, dlatego tego dnia  jednoczymy się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej błękitnej  planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań, które codziennie  mają miejsce na całym świecie.
        Klasy młodsze korzystając z uroków wiosennej przyrody, akcentując  rangę tego święta, aktywnie włączyły się w jego ważne przesłanie i podjęły się zadania pozbierania śmieci w parku i otoczeniu szkoły.
        Poza tym wspólnie,  wykonały pracę plastyczną przedstawiającą wizję naszej planety, planety czystej, zadbanej i zdrowej. Efekty ich działań można było podziwiać przed wejściem głównym do szkoły.   
        Natomiast  uczniowie klas IV-VII, zdając sobie sprawę , że jest to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię oraz wiedząc, że zmiana zaczyna się od działania zmierzyli się z następującymi zadaniami:
– Uszycie z materiału toreb na zakupy 
– Zebranie śmieci w okolicy szkoły
– Oczyszczenie skwerku obok siłowni z chwastów, przycięcie gałęzi
– Wystosowanie prośby do kierownika GZGK w Gozdowie o oczyszczenie stawu za budynkiem szkoły i naprawę ogrodzenia oraz włączenie się do prac
– Wsadzenie kwiatów przed szkołą
– Wykonanie tabliczek ,,Szanuj zieleń”, umieszczenie ich na skwerkach przy szkole
– Wykonanie ulotek zachęcających rodziców do nie podwożenia dzieci samochodem do szkoły, jeśli mogą dotrzeć pieszo lub na rowerze, rozdanie ulotek
        Wszystkie działania zostały przedstawione w dn. 25.04.2023 r. podczas uroczystego apelu w obecności zaproszonych gości,  Wójta Gminy Gozdowo, pana Dariusza Kalkowskiego oraz kierownika GZGK w Gozdowie , pana Patryka Karolkowskiego, dla których treści ekologiczne są znane i bliskie, a wszelkie inicjatywy uczniów na rzecz ochrony najbliższego środowiska są chętnie wspierane i doceniane. 
          Przedstawiciele poszczególnych klas szczegółowo omówili i pochwalili się swoimi dokonaniami wykorzystując nagrania, zdjęcia, scenki i piosenki, tworząc w ten sposób cenny projekt edukacyjny.
         Wszystkim przedsięwzięciom przyświecał wspólny cel: Zróbmy coś dobrego dla naszego środowiska, dla naszej małej Ojczyzny, dla naszej planety!
        Organizatorzy bardzo dziękują za wsparcie i pomoc pani Dyrektor Lidii Malinowskiej, pani Aurelii Kurach, panu Krzysztofowi Wojtasowi, pani Iwonie Karolkowskiej, pani Katarzynie Borowskiej, pani Katarzynie Bielickiej oraz wszystkim wychowawcom klas.
                                                                                              Beata Świerczewska
                                                                                             Ewa Jęczarek-Dzikowska

 

Światowy Dzień Ziemi na stałe wpisał się w kalendarz imprez  naszej szkoły. W tym roku uczniowie klas młodszych mieli możliwość spotkania się z ,,Panią Ziemią”, która na tę okazję przystroiła się w elegancką suknię i kapelusz.  Niestety, zaskoczyła dzieci swoją  zatroskaną i zmartwioną miną. Gospodarze szybko znaleźli sposób na  rozweselenie swojego gościa. Wszystkie klasy wzięły udział w grze planszowej pt. ,,Wyścig o uśmiech Pani Ziemi”, której finałem było ozdobienie  twarzy Ziemi promiennym uśmiechem. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ na swojej drodze gracze napotykali mnóstwo przeszkód. Ale jak to bywa w grze, przy dużej dawce szczęścia, cel został osiągnięty. Udało się to klasie II B, której graczem był Wojtek Rycharski. Na koniec zmagań, wszystkie klasy otrzymały dyplom ,,Przyjaciela Ziemi” oraz  dodatkowe zadanie do wykonania w klasie, a mianowicie zobrazowanie plakatu pod hasłem ,,Dzień Ziemi. Dbamy o środowisko”.  Plakaty umieszczone zostały na korytarzu szkolnym jako dowód ekologicznego trybu życia naszych podopiecznych.

Kolejnym punktem programu był konkurs przygotowany przez Panią  Ewę Jęczarek – Dzikowską i  Panią Katarzynę Bielicką na najładniejszy ekologiczny strój. Trzeba przyznać, że wszystkie stroje wzbudziły zainteresowanie i  podziw, a pomysłowość i kreatywność dzieci została nagrodzona ogromnymi brawami oraz nagrodami.  Jury przyznało:
I  miejsce – Szymonowi Drzewoszewskiemu z kl. I A   na równi z  Olą Tomaszewską z kl. II B
II miejsce – Patrycji Karczewskiej z kl. II B  oraz Nadii Karczewskiej z kl. I B
III miejsce – Stanisławowi Adamskiemu z kl. I A
Wyróżnienia otrzymali: Antoni Żurawski z kl. II A i Maja Majchrzak z kl. I B.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Tak spędzony czas świadczy o dużej wrażliwości naszych uczniów, odpowiedzialności za stan środowiska w którym żyjemy oraz o potrzebie życia w zgodzie z przyrodą.

Opiekun koła ekologicznego  ,,Mali Ekolodzy” Beata Świerczewska