INNOWACJE
realizowane w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie
w roku szkolnym 2023/24
- „Stop agresji i przemocy w szkole” – p. Katarzyna Borowska
- „Wychowanie po angielsku” – p. Katarzyna Bielicka
- „Ciekawy jestem świat poznaję – ręce i zmysły doskonalę. Zabawy sensoryczne. Elementy Terapii Ręki. Doświadczenia, obserwacje i eksperymenty” – p. Iwona Karolkowska
- „Dziecko w świecie wielkiej matematyki” – p. Iwona Pawłowska
- „Europa i ja – Włochy” – p. Iwona Pawłowska
- „W teatrze życia – wyrażam siebie poprzez teatr” – p. A. Dąbrowska
- „Umiem szyć na maszynie”, „Zdrowy posiłek” – p. M. Garkowska
- „Szlakiem krzyży, kapliczek i figur” – M. Wasiołek
- „Z kulturą języka każdego dnia” – p. M. Jagodzińska
- „Łamigłówki Mądrej Główki” – p. K. Korpolińska
- „Mali ekolodzy” – p. Beata Świerczewska
Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej – Szlakiem krzyży, kapliczek i figur.
Kiedy patrzymy na krzyże uświadamiamy sobie ich wiekowość, rzadko bowiem widać krzyże nowe. Stary krzyż stojący na skraju wsi, na jej początku lub końcu to milczący świadek codziennego życia mieszkańców. Kapliczki na wsi są czymś naturalnym , że nawet nie docieka się przyczyny ich powstania.
W I semestrze roku szkolnego 2023/2024 w ramach innowacji pedagogicznej – Szlakiem kapliczek, krzyży i figur przydrożnych uczniowie odwiedzili figurki w Gozdowie, zapalili znicze i pomodlili się. Potem udaliśmy się na nockę w szkole.
Tam tworzyliśmy rysunki przedstawiające figury i krzyże znajdujące się na terenie parafii Gozdowo. Poszczególne prace utworzą folder o zabytkach kultu maryjnego w naszej parafii. Potem wspólnie obejrzeliśmy film pt. Niebo istnieje naprawdę, opowiadający o chłopcu, który widział Niebo.
Spotkanie integracyjne w szkole poprzedzone było modlitwą różańcową w kościele
Innowację realizuje Mariola Wasiołek.
20 października w ramach realizacji innowacji pedagogicznej uczniowie klasy Va wraz z opiekunami udali się do kościoła w Gozdowie, by tam poprowadzić różaniec. W skupieniu i zadumie rozważaliśmy kolejne tajemnice, a paciorki różańca przesuwały się nam niczym chwile. Umocnieni spotkaniem z Maryją i jej synem wróciliśmy do szkoły. Tu w modlitewnym nastroju rysowaliśmy figury i krzyże znajdujące się w najbliższej okolicy. Prace posłużą do wykonania folderu. Po pysznej kolacji obejrzeliśmy film – „Niebo istnieje naprawdę”. Wspólne zabawy, gry w zespołach i długo wyczekiwany nocleg w szkole dały wiele radości naszym uczniom.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie – M.Kopka, M.Wasiołek i p. B.Karpińska.
INNOWACJE
realizowane w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie
w roku szkolnym 2022/23
W ramach innowacji pedagogicznej – Szlakiem kapliczek, krzyży i figur przydrożnych uczniowie klasy IVa wraz z opiekunami p. M.Wasiołek i p. M.Kopką udali się do figury Matki Bożej w Gozdowie przy ulicy Płockiej. Tam w cichej modlitwie każdy z uczestników upraszał łaski dla siebie i swojej rodziny .Wcześniej uczestniczyliśmy we Mszy świętej i w nabożeństwie majowym ,a jedna z uczennic odmówiła litanię do Najświętszej Maryi Panny. Potem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się do szkoły na dalszą część naszego spotkania .Spotkanie miało miejsce 5 maja.
- „Umiem szyć na maszynie” – innowacja realizowana przez panią Małgorzata Garkowską
- „Zdrowy posiłek” – innowacja realizowana przez panią Małgorzatę Garkowską
- „Wychowanie po angielsku” – innowacja realizowana przez panią Katarzynę Bielicką
- „Z kulturą języka każdego dnia” – innowacja realizowana przez panią Małgorzatę Jagodzińską
- „W teatrze życia – wyrażam siebie poprzez teatr” – innowacja realizowana przez panią Annę Dąbrowską
- „Szlakiem krzyży, kapliczek i figur” – innowacja realizowana przez panią Mariolę Wasiołek i Danutę Smolińską
- „Podróżowanie przez czytanie” – innowacja realizowana przez panią Iwonę Pawłowską
- „Piękna nasza Polska cała” – innowacja realizowana przez panią Iwonę Pawłowską
- „Klub miłośników Sudoku” – innowacja realizowana przez panią Lidię Malinowską
INNOWACJE
realizowane w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie
w roku szkolnym 2021/2022
- „Z modlitwą różańcową odwiedzamy kościoły naszego dekanatu” – Mariola Wasiołek
INNOWACJE
realizowane w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie
w roku szkolnym 2020/2021
- „Łamigłówki szkolnej główki” – Katarzyna Korpolińska
Zajęcia mają na celu zapewnienie wszechstronnego rozwoju intelektualnego uczniów poprzez naukę gier umysłowych, jak: szachy, sudoku, krzyżówki, rebusy i łamigłówki oraz gry planszowe. Ważnym celem zajęć jest, aby młodzi gracze potrafili przyjmować sukcesy i porażki oraz wyrabiali w sobie umiejętność zdrowej rywalizacji. Zajęcia te mają też na celu wspomóc jedną z najważniejszych percepcji, jaką posiada człowiek, to jest umiejętność rozwoju myślenia. Gry umysłowe są pomocne w przyswajaniu wiedzy i umiejętności oraz rozwoju twórczego, logicznego, analitycznego myślenia.
- „Mali Ekolodzy” – program edukacji ekologicznej – p.Beata Świerczewska
Celem zajęć jest przyswojenie i pogłębienie świadomości podejmowania działań ekologicznych przez uczniów w ich życiu codziennym w szkole i rodzinnym domu.
- „Zajęcia rozwijające czytelniczo- plastyczne” – Iwona Pawłowska
Założeniem innowacji jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw społecznych dziecka, a także rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności.
- „Poznaję, obserwuję, badam …” – koło naukowe – p. Mariola Kopka
Innowacja ma na celu wzbudzenie i pogłębianie przyrodniczych zainteresowań uczniów poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych w formie koła naukowego. Jest to przedsięwzięcie, które ma na celu odejście od tradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy. Jego zadaniem jest usamodzielnienie pracy ucznia w procesie kształcenia, rozwinięcie twórczej inwencji i zachęcenie go do podejmowania nowych inicjatyw. Aby proces nauczania przyniósł pożądane efekty, a przede wszystkim był ciekawy dla ucznia, zajęcia będą miały charakter obserwacyjny i doświadczalny. Zawarte w programie treści dotyczą zagadnień z zakresu chemii i fizyki, które są trudne, często abstrakcyjne, „obciążone” dodatkowo specyficznym nazewnictwem substancji, zjawisk oraz przemian. Samodzielne wykonanie prostych doświadczeń, określenie ich wyników i sformułowanie wniosków pozwolą na zainteresowanie uczniów przebiegiem zajęć, umożliwią angażowanie w proces poznawczy wszystkich zmysłów, co ułatwi zrozumienie
i zapamiętanie zagadnień. Takie zajęcia o charakterze badawczym, laboratoryjnym, dające namiastkę pracy przyrodnika-naukowca, przybliżą dzieciom proste metody badawcze, zapoznają je „od kuchni” z podstawami fizyki i chemii, a także wyposażą w umiejętności, które pozwolą im brać aktywny udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
- „I ty możesz zostać dobrym matematykiem” – p. Anna Zdziarska
Innowacja pedagogiczna o charakterze programowo-metodycznym z zakresu edukacji matematycznej.
Wdrożenie innowacji z zakresu matematyki ma służyć rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, aktywności matematycznej uczniów oraz ich zaangażowaniu w proces dydaktyczny. Innowacja ma rozwijać zdolności uczniów do skupienia uwagi, koncentracji, wysiłku, woli doprowadzenia do końca podjętego działania. Obliczenia matematyczne rozwijają dodatkowo umiejętności wypowiadania, czytania i pisania. Poprzez rozwiązywanie zadań tekstowych uczniowie wdrażają się do logicznego myślenia, wyrabiają umiejętność spostrzegania i rozumienia związków między wielkościami, rozbudzają swoje matematyczne zainteresowania. Rozwiązywanie zadań uczy matematycznej dociekliwości, precyzji, dostrzegania zasad i analogii, ale i ostrożności przed zbyt pochopnym rozwiązywaniem.
- „Ortografia do mnie trafia” – p. Anna Dąbrowska
Innowacja adresowana jest do wszystkich uczniów w zespole klasowym. Działania objęte innowacją będą wplecione w proces dydaktyczno-wychowawczy, stanowiąc jego wsparcie i bogacąc o różnorakie gry oraz zabawy z wykorzystaniem pomocy ortograficznych przygotowanych specjalnie dla danej grupy uczniów. Innowacja ma na celu uatrakcyjnienie nauki ortografii na drugim etapie kształcenia.
- „Czytanie i pisanie zawsze modne” – p. Małgorzata Jagodzińska
Głównym celem innowacji jest budowanie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności szkolnej. Podjęte działania mają na celu: wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką, polubienie przez dzieci czytania, rozwijanie wyobraźni oraz wskazywanie uczniom piękna i wartości książek, czasopism czy blogów literackich, zachęcenie do twórczości literackiej.
- „Kojarzę i pamiętam…” – p. Mariola Kopka
Innowacja polega na wprowadzeniu i zastosowaniu różnych mnemotechnik np. łańcuchowa metoda skojarzeń, zakładkowa metoda zapamiętywania: zakładki „obrazkowe”, rymowanki liczbowe, rzymski pokój, czyli zakładki mieszkaniowe; zakładki alfabetyczne, akronimy, akrostychy, metody pozwalające zapamiętać wzory fizyczne, nazwy związków chemicznych itp. W wyniku działalności innowacyjnej uczniowie będą stosowali poznane techniki pamięciowe do lepszego zapamiętywania wielu zagadnień z fizyki i chemii. W ten sposób będą potrafili przyswoić, trwale zapamiętać i wykorzystać zdobytą podczas lekcji wiedzę.
Innowacje realizowane w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie
- ,,Szachy miarą intelektu’’ – kl. III a ; realizujący – p. Katarzyna Korpolińska
- ,,Kto czyta – ten wie’’ – kl.II ; realizujący – p. Iwona Pawłowska
- ,,Poznaj swój kraj’’ – kl. II ; realizujący – p. Iwona Pawłowska
- ,,Mali Ekolodzy’’ – Program edukacji ekologicznej – kl. I b; realizujący- p.Beata Świerczewska
- ,,Wykorzystanie obrazu i wyrazu w procesie kształcenia umiejętności językowych’’ – kl. IVa, IVb; realizujący – p. Dorota Lewandowska
- ,,Wykorzystanie filmu i piosenki w procesie kształcenia umiejętności językowych’’- kl. VIa, VIb, VIc; realizujący – p. Dorota Lewandowska
- Koło naukowe „Poznaję, obserwuję, badam…” – kl. VI-VII; realizujący – p. Mariola Kopka
Od 1 października 2014r. w Szkole Podstawowej w Gozdowie wdrożone zostały innowacje pedagogiczne. Kurator Oświaty dokonał wpisu wdrożonych w szkole innowacji pedagogicznych do Rejestru innowacji i eksperymentów pedagogicznych Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
- „Kto czyta, nie błądzi” – to innowacja, której celem jest zachęcenie do wprowadzenia codziennego czytania uczniom dla przyjemności do programu zajęć. Polega na tym, że codziennie klasa zaczyna zajęcia z nauczycielem wprowadzającym innowację od wysłuchania fragmentu książki czytanej przez nauczyciela (ok. 20 minut).
Przewidywane efekty:
Wzrost kompetencji językowych uczniów (poprawa poziomu rozumienia czytanych tekstów i poleceń, umiejętność wypowiadania się, wzmocnienie motywacji do nauki, wzbogacenie zasobu słów, rozwój potencjału intelektualnego uczniów).
- „Myślenie jest w cenie” – ma na celu wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia poprzez kontakt z matematyką w czasie zabawy, rozwiązywania łamigłówek, zadań logicznych, ciekawych zadań tekstowych i problemów matematycznych. Innowacja przewiduje cykliczne spotkania, na których uczniowie będą poznawać matematykę i dyskutować o jej przydatności w życiu. Uczniowie przygotują się do świadomego i krytycznego korzystania z osiągnięć nauk matematycznych oraz odkryją wpływ matematyki na życie codzienne. Kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów w sposób twórczy ułatwi uczniom
w przyszłości uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym, pełnym sytuacji nowych, nieznanych, często skomplikowanych.
Przewidywane efekty:
Innowacja „Myślenie jest w cenie” stanie się inspiracją dla uczniów do rozwijania logicznego myślenia, zainteresowań i zdolności matematycznych. Wpłynie korzystnie na aktywność poznawczą uczniów, ich postawę twórczą, koncentrację, emocje, motywację. Stworzy możliwość eksperymentowania, pogłębiania treści, rozbudzi ciekawość dzieci i chęć do nauki. Ukształtuje w nich poczucie własnej wartości, odpowiedzialności nie tylko za swoje dokonania, ale i efekty pracy całego zespołu. Uświadomi uczniom, że edukacja matematyczna może być nowoczesna, przyjazna i skuteczna.
- „Mali Ekolodzy” – innowacja ma na celu dostarczenie wiedzy na temat podstawowych pojęć ekologicznych, wykształcenie umiejętności mądrego korzystania z zasobów natury, rozumienia mechanizmów zjawisk przyrodniczych, kształtowania postaw proekologicznych oraz wyrobienia u dzieci świadomości przyrodniczej. Do minimum ograniczone są metody podające na rzecz metod poszukujących, aktywnych, badawczych, opartych na samodzielnej pracy uczniów.
Przewidywane efekty:
Realizacja programu ma nauczyć dzieci szacunku do przyrody, ukazać, jak ważnym elementem w życiu każdego człowieka jest otaczająca go natura. Ma także rozwinąć sprawność umysłową, fizyczną, wzmocnić poczucie własnej wartości i własnych możliwości. Działania w środowisku i dla środowiska mają ukształtować taką jednostkę, która nie będzie bezmyślna, samolubna i konsumpcyjna wobec przyrody, która będzie działała zgodnie z etyką ekologiczną.
- „Klub Miłośników Sudoku” – innowacja ma na celu naukę doskonalenie sposobów i metod rozwiązywania SUDOKU. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i koncentracji bez stresu i konsekwencji. Aby motywować do ćwiczenia i rozwiązywania SUDOKU co miesiąc wyłaniany będzie klasowy mistrz SUDOKU.
Przewidywane efekty:
Rozwój zdolności dedukcyjnych; zwiększenie spostrzegawczości, koncentracji, jasności myślenia; poprawa pamięci a w efekcie uczenie myślenia krytycznego i przyczynowo-skutkowego, co przełoży się na wyniki w nauce.
- „Be cool – read in school” („Bądź fajny – czytaj w szkole”) – głównym celem innowacji jest doskonalenie techniki czytania w języku angielskim poprzez wdrożenie uczniów do regularnego czytania. Każda lekcja języka angielskiego rozpoczyna się 5 minutowym czytaniem, w pierwszej kolejności przez nauczyciela, a następnie przez chętnych uczniów, rodziców, nauczycieli języka angielskiego z innych szkół. Początkowo będą to bajki, a w miarę realizowania zamierzonych celów, treści będą coraz trudniejsze. Przewidywane jest również nagrywanie przez uczniów własnego czytania (np. w domu) i odtworzenie w klasie.
Przewidywane efekty:
Uczniowie potrafią poprawnie czytać i rozumieją ogólny kontekst czytanego tekstu. Samodzielnie wyszukują treści, które chcą przeczytać, (także przed klasą), pokonując tym samym wstyd przed mówieniem w obcym języku.
Od 1 października 2015r. w Szkole Podstawowej w Gozdowie wdrożone została kolejna innowacja pedagogiczna „Szachy – miarą intelektu”.
- „Szachy – miarą intelektu” – innowacja ma na celu zapewnienie wszechstronnego rozwoju intelektualnego uczniów. Ponadto ma wspomagać jedną z najważniejszych percepcji, jakie posiada człowiek, czyli rozwój myślenia. Może pomóc uczniom w przyswajaniu programu szkolnego oraz rozwoju twórczego myślenia. Głównym zadaniem zajęć szachowych jest przekazanie początkującym szachistom zasad gry w szachy.
Przewidywane efekty:
Umiejętność gry w szachy. Kształtowanie twórczej aktywności dzieci, rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Wdrażanie do wytrwałej pracy oraz przestrzegania zasad gry „fair play”. Umiejętność rozwiązywania problemów na drodze logicznego dochodzenia do rozwiązania.