Posłowanie czas zacząć
“Ludzie Żydom zgotowali ten los”
30 kwietnia 2023 roku dotarła do nas miła wiadomość – na platformie internetowej Sejmu Dzieci i Młodzieży zostały opublikowane wyniki rekrutacji do XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Okazało się, że cztery uczennice naszej szkoły: Dominika Gronczewska, Paulina Siecińska – klasa VIIIc oraz Zuzanna Mariańska i Maja Szałkowska otrzymały wysokie noty w konkursie i zyskały tytuł laureatek, a także mandat poselski.
Konkurs Sejm Dzieci i Młodzieży jest od lat wspaniałym przedsięwzięciem edukacyjnym, które ma przede wszystkim kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a także, a nawet przede wszystkim aktywizować młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych. Projekt realizuje Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Co roku są dedykowane osobne tematy, które stanowią zamkniętą całość. Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów wybranych z poszczególnych województw. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma za zadanie przybliżyć uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Trzeba dodać, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który organizuje tego typu przedsięwzięcie edukacyjne w takiej formie. Interdyscyplinarny charakter konkursu wymaga od uczniów wykazania się umiejętnościami z zakresu historii i wosu, języka polskiego oraz informatyki.
Tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęła się 28 lutego 2023r., a zakończyła tradycyjnie w Dzień Dziecka w Sali Posiedzeń Sejmu. Wiodący temat sesji brzmiał następująco: “Zginąć, ale z honorem” (K. Brudnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.
Temat tegoroczny nie należał do łatwych, wymagał od uczniów nie tylko zdobycia wiedzy o getcie warszawskim lub wydarzeniu w pełni nawiązującym do tego powstania, ale przede wszystkim obligował do pełnej popularyzacji materiału w społeczności lokalnej. Końcowym efektem działań było stworzenie trwałego, adekwatnego do tematu sesji filmu, słuchowiska, strony internetowej. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko inwencją twórczą, ale także badaniami animacyjno-badawczymi. Uczennice naszej szkoły wywiązały się z powyższych zadań konkursowych idealnie, co zostało uwieńczone pobytem w Sejmie i aktywnym udziałem w posiedzeniu oraz głosowaniem nad projektem uchwały XXIX Sesji SDIM – dotyczącej popularyzacji bohaterstwa obywateli polskich pochodzenia żydowskiego w walce z Niemcami. Co prawda dotychczasowy udział naszych posłanek miał wymiar edukacyjny, to jednak w dużej mierze przybliżyło to uczestnikom zasady procesu legislacyjnego. Młode parlamentarzystki spotkały się w Sali Posiedzeń Sejmu, z możliwością zadania pytań ministrowi oraz podjęcia uchwały, a przed rozpoczęciem sesji mieli możliwość spotkać z dorosłymi przedstawicielami klubów
Wszyscy zebrani zostali przywitani przez panią marszałek Elżbietę Witek, następnie przemawiali zaproszeni goście w osobie wiceprezesa IPN dr hab. Karola Polejowskiego, Rzecznika Praw Dziecka a także wiceministra MEN, a także uczestnika obrad sejmowych Karola Polejowskiego. Wszyscy przemawiający byli zgodni, co do tego, że temat tegorocznej edycji konkursu jest niezwykle aktualny, zważywszy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.
Należy stwierdzić, że tak młodzi posłowie i posłanki są przyszłością narodu i chociaż brzmi to jak truizm, to Oni właśnie kiedyś wezmą w swoje ręce to, co jest naszym wspólnym dobrem, czyli Państwo Polskie. I to Oni właśnie mają prawo znać prawdę historyczną, zaś ich obowiązkiem jest i będzie w przyszłości hołdować wartościom nieprzemijającym – takim, jak: “wolność”, “godność”, “ honor”. Tym wartościom wiernie służyli polscy obywatele w okresie II wojny światowej, a z tych wartości odarty został naród żydowski. Wszyscy mamy ważną misję do spełnienia jest nią wynosić na pomniki bohaterów getta warszawskiego, uwznioślić ich heroizm w walce, a przede wszystkim pokazać i uświadomić przyszłym pokoleniom jak ważna jest obrona podstawowych wartości humanistycznych, zwłaszcza że na naszych oczach rozgrywają się aktualnie dramatyczne wydarzenia w Ukrainie, gdzie dzielni Ukraińcy są wierni słowom Marka Edelmana o umieraniu, że najważniejsze jest, aby umierać z honorem i godnością. Choć minęło osiem dekad od powstania w getcie warszawskim, to nigdy nie może zabraknąć w nas wrażliwości i empatii zarówno w ocenie i analizie niemieckiego ludobójstwa popełnianego na narodzie żydowskim, ale powinniśmy wykazywać się tymi cechami tu i teraz, tak jak uczynili to uczestnicy konkursu.
Mamy nadzieję, że debiut naszych posłanek pozostanie wzorem i bodźcem do kontynuowania tego jakże przepięknego przedsięwzięcia edukacyjno – wychowawczego. Niech ta dobra passa pozostanie z nami na przyszłość. Uczennicom gratulujemy tytułu laureatek i nominacji poselskich i życzymy, aby jako już w pełni uprawnione posłanki zasiadły kiedyś w ławach poselskich i reprezentowały tę czy też inną społeczność lokalną.
“Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” – parafrazując słowa Wisławy Szymborskiej należy żywić przekonanie, że to, co miało miejsce w getcie warszawskim w tym czy innym wymiarze się nie powtórzy, zło musi być potępione i wykorzenione, niemniej to, co dobre i szlachetne niech trwa.
Joanna Ludwicka