DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”111″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Zgodnie z tradycją, 21-go marca br., świętowaliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. W kręgach uczniowskich dzień ten jest znany jako „dzień wagarowicza”. Od lat zniechęcał on młodych ludzi do nauki. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gozdowie od lat w proces nauczania wpisuje zadania priorytetowe związane m.in. z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dlatego też została przygotowana specjalna oferta edukacyjna.
Cała społeczność szkolna zebrała się na hali sportowej, by apelem uroczyście rozpocząć Dzień Bezpieczeństwa. Pani dyrektor Lidia Malinowska powitała:
- współgospodarza pana Dariusza Kalkowskiego – Wójta Gminy Gozdowo,
- panią sierżant Aleksandrę Szarwińską – oficera prasowego z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu,
- pana Michała Stefaniaka – ratownika płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- panią Sylwię Paradowską – żywieniowca i dietetyka klinicznego,
- pana młodszego brygadiera Wojciecha Witkowskiego oraz starszego strażaka Pawła Wawrockiego – przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu.
Wspólnie obejrzeliśmy pokaz taneczny w wykonaniu zespołu tanecznego uczniów klas I – III oraz taniec, który zaprezentowały dziewczynki z klas IV – VI. Następnie uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem dnia. Po czym podzieleni na grupy wiekowe uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez zaproszonych gości.
Najmłodsi uczniowie – klas I – III,uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Straży Pożarnej – p. Wojciechem Witkowskim oraz p. Pawłem Wawrockim, którzy przybliżyli dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie burzy, wypadku czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów.
Uczniowie – klas IV – VIII wzięli udział w spotkaniu z panią dietetyk, panią policjantką i ratownikiem WOPR.
Pani dietetyk Sylwia Paradowska, przeprowadziła spotkania na temat zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i roli sportu w naszym życiu. W sposób niezwykle ciekawy zachęcała młodzież do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać.
Ratownik WOPR, pan Michała Stefaniak, opowiedział naszym wychowankom m.in. jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą oraz przypomniał numery alarmowe. Zajęcia miały także na celu uwrażliwienie uczniów, by nie przechodzili obojętnie obok osoby poszkodowanej lub ofiary wypadku.
Podczas spotkania z panią sierżant Aleksandrą Szarwińską młodzież mogła dowiedzieć się o zagrożeniach płynących z niewłaściwego korzystania z Internetu oraz skutkach prawnych niewłaściwych zachowań typu ośmieszanie czy obrażanie w sieci. Jednocześnie uczniowie poznali zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Pani policjant podkreśliła, jak ważne jest, aby każdy dbał o swoją prywatność i wyjaśniła konsekwencje dotyczące bezprawnego rozpowszechniania wizerunku. Zapewniła również, że w Internecie nie ma anonimowości i każdy sprawca cyberprzemocy może ponieść poważne konsekwencje za swoje czyny.
Oprócz pogadanek był także czas na zabawę i relaks. Pani Joanna Placek i pan Krzysztof Zdziarski przygotowali dla uczniów rozgrywki w piłkę nożną oraz przeciąganie liny. Zgromadzeni na auli uczniowie oraz nauczyciele gorącymi okrzykami dopingowali swych kolegów i radośnie wyrażali swój entuzjazm, gdy drużyna zdobywała kolejne gole.
W przygotowanie Dnia Bezpieczeństwa aktywnie włączyli się nauczyciele: Joanna Placek, Monika Marciniak i Barbara Gapińska. Całość koordynowała Dyrektor Szkoły Lidia Malinowska.
Dyskusje z naszymi gośćmi dostarczyły uczniom wielu wrażeń. Pomimo tak poważnej tematyki, spotkania przebiegały w przyjaznej i swobodnej atmosferze. Mamy nadzieję, że zaowocują one większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłużą ich lepszemu przygotowaniu do życia we współczesnym społeczeństwie.
Barbara Gapińska