Poznaj Polskę

Rok szkolny 2022/23

„Poznaj Polskę” – 24-25 listopada 2022 r. Kraków-Wadowice

W dniach 24-25 listopada 2022 r. bardzo wczesnym rankiem udaliśmy się na wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę” Kraków-Wadowice. W wyprawie wzięło udział 43 uczniów z klasy 6b, 8a, 8b i jeden rodzynek z 5a. Pierwszego dnia zwiedziliśmy muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Fort Barycz oraz Zamek Królewski na Wawelu. Dzień zakończyła obiadokolacja i nocleg w hotelu „Krakus”. Drugiego dnia po wspaniałym śniadaniu ruszyliśmy do klasztoru w Tyńcu. Następnie dotarliśmy do Wadowic, aby poczuć klimat domu Ojca Świętego Papieża Polaka. Nie obyło się bez delektowania ulubionych kremówek Jana Pawła II. Wszystkie zwiedzane miejsca dla większości były widziane po raz pierwszy w życiu. Wycieczka bardzo udana, mam nadzieję, że na długo zostanie w pamięci wszystkich .Należy dodać, że uczniowie swoim zachowaniem godnie reprezentowali naszą szkołę. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat ich zachowania. Organizatorami wycieczki byli: Danuta Smolińska, Anna Zdziarska, Krzysztof Zdziarski.

,,Poznaj Polskę” Wycieczka do Torunia

Wycieczkę edukacyjną do Torunia uczniowie rozpoczęli w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Jest to miejsce  służące nauce i zabawie. W czasie wizyty wszyscy świetnie się bawili oglądając eksponaty i wystawy, samodzielnie prowadzili badania oraz obserwacje. Kolejnym punktem programu były zajęcia w Domu Legend Toruńskich, gdzie przedstawionych zostało sześć opowieści pełnych żartów i ciekawostek. Dzieci miały możliwość przeniesienia  się do świata dawnych toruńskich legend, wejścia do udawanego świata, w którym wszystko jest możliwe. Zwieńczeniem wycieczki był spacer po Starym Mieście oraz pobyt w Domu Mikołaja Kopernika , miejscu łączącym najnowsze technologie multimedialne z historycznym wystrojem zabytkowego domu średniowiecznego.

Agnieszka Biernacka, Beata Świerczewska

,,Poznaj Polskę” – 17.11.2022 wycieczka do Warszawy

Integracyjna wycieczka klas szóstych do Centrum Nauki Kopernik oraz Ogrodu Botanicznego w Warszawie w ramach programu Poznaj Polskę.

1. Zwiedzanie wystawy stałej poświęconej człowiekowi i zjawiskom fizycznym. Uczniowie mieli możliwość eksperymentowania przy ponad 200 eksponatach związanych z falami, płynami, dźwiękami, prądem czy zjawiskami chaotycznymi. Mogli także przekonać się o tym, jak trudno manewrować wózkiem inwalidzkim na ulicy najeżonej pułapkami typu krawężnik czy konieczność omijania przeszkód. Ciekawym doświadczeniem była możliwość przekonania się, jak nasze zmysły pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat – wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzję. Wielu uczniów chętnie mierzyło się z zadaniami logicznymi polegającymi na układania figur z elementów. Możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatami i eksperymentowania uświadomiła im, że fizyka czy biologia nie są tylko oderwanymi od rzeczywistości przedmiotami szkolnymi, ale otaczają nas na co dzień i tłumaczą wiele pozornie niezrozumiałych czy nielogicznych zjawisk. Doświadczenie związane z pobytem w Centrum z pewnością zachęci uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach biologii, a w niedalekiej przyszłości fizyki czy chemii.

2.  Zajęcia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego – wizyta w szklarniach, gdzie uczniowie mieli możliwość poznać przystosowania roślin do życia w trudnych tropikalnych warunkach oraz na własne oczy zobaczyć tropikalne rośliny użytkowe, które na co dzień są wykorzystywane w naszych kuchniach. Zobaczenie rosnącego pieprzu, bananów, granatów, oliwek, wanilii czy bawełny było źródłem wielu zachwytów i zdziwienia, że ich wygląd znacznie odbiega od wyobrażeń o nich. Liczymy na to, że wizyta w Ogrodzie Botanicznym zachęci uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach biologii oraz samodzielnego poznawania flory tropikalnej.

,,Poznaj Polskę” – 7-9.11.2022 wycieczka do Trójmiasta

Dzień pierwszy: I któż powiedział, że jesień jest nudna? Z pewnością nie my! Poniedziałek, 7.11. 2022 to pierwszy dzień wycieczki do Trójmiasta, której uczestnikami są uczniowie klasy VIIA i VIIIC. Bez wątpienia można stwierdzić, że nie było nawet chwili na nudę. Pierwszym punktem ,,poznawania Polski” był Szymbark. Oprócz dużej dawki wiedzy historycznej, uczniowie mogli zwiedzić dom ,,do góry nogami”, co dostarczyło wiele radości. Następnie wszyscy udali się na Westerplatte, gdzie wysłuchali wiadomości o bohaterskiej walce polskich żołnierzy, a po odwiedzeniu Twierdzy Wisłoujście, nadszedł czas na zakwaterowanie w hotelu Orle.

Wtorek to drugi dzień naszej wycieczki. Po przepysznym śniadaniu, udaliśmy się na zwiedzanie Gdańska. Uczestniczyliśmy w wyjątkowym koncercie organowym w Katedrze w Oliwie, wszystkich zachwycił wyjątkowo piękny park w jesiennej odsłonie. Następnie zwiedzaliśmy gdańską starówkę, a dzięki wyjątkowej Pani przewodnik było to niezwykle ciekawe i pouczające doświadczenie. Dzień zamknęła wyprawa do aquaparku w Sopocie.
To był beż wątpienia dzień pełen atrakcji!

Dzień trzeci – pożegnanie z morzem…
Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy…podobnie nasza wycieczka…
Zanim jednak wybraliśmy się w drogę powrotną do domu, mieliśmy jeszcze wiele atrakcji. Pierwszą z nich był Experyment- centrum nauki w Gdyni. Podczas półtoragodzinnej zabawy można było poznać i zaobserwować zasady i prawa fizyczne rządzące światem. Wielkie wrażenie zrobił na wszystkich symulator trzęsienia ziemi. Następnie udaliśmy się do Oceanarium, by poznać tajemnice, jakie kryją w sobie morza. Spacer Skwerem Kościuszki był ostatnim punktem naszej wizyty w Trójmieście.
Szkoda wracać, ale żegnając się z morzem powiedzieliśmy: ,,Do zobaczenia za rok”.

Rok szkolny 2021/22

Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki EC1 i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.