Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska . DBI 2019 jest pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. 

W tym roku szkolnym po raz pierwszy Szkoła Podstawowa w Gozdowie aktywnie włączyła się do obchodów DBI. W naszej szkole od dawna realizowane są zajęcia z uczniami i spotkania dotyczące problematyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie, ale po raz pierwszy zgłosiliśmy chęć uczestnictwa w obchodach DBI. Koordynatorami zadań związanych z realizacją szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu byli nauczyciele informatyki: Małgorzata Mrozowicz, Mariola Kopka i Krzysztof Wojtas.

Głównym celem programu było zapoznanie uczniów i nauczycieli z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci, uświadomienie dzieciom, nauczycielom, rodzicom zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, wskazanie na konieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich stron.

Zwróciliśmy uwagę na szacunek w sieci. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

W ramach DBI zorganizowaliśmy:

  • zajęcia edukacyjne
  • dystrybucję materiałów edukacyjnych dla rodziców
  • konkurs– plakat dla uczniów klas IV-VI
  • konkurs – prezentacja multimedialna dla uczniów klas VII-VIII
  • wystawę i gazetkę szkolną.

Na zajęciach komputerowych i lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie.

Rodzice podczas wywiadówki zostali powiadomieni o udziale szkoły w obchodach DBI oraz otrzymali ulotkę, zawierającą najważniejsze informacje związane z DBI, a także o bezpiecznych stronach dla dzieci, netykiecie oraz niebezpieczeństwach czyhających w Internecie.

Zorganizowaliśmy konkurs na najlepszy plakat – „Bezpieczeństwo w sieci”. Wyróżnione plakaty zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej, gdzie rodzice i uczniowie mogli uzyskać dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w konkursie na prezentację multimedialną pt. „Zagrożenia w sieci”.

Wszystkie działania podsumowano podczas apelu. Uczniowie zaprezentowali podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci w przedstawieniu pt. „Komputer – mój przyjaciel”. W trakcie apelu wyświetlono również nagrodzoną prezentację multimedialną, która została przygotowana przez uczniów.

Po zakończeniu akcji wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej, a na stronie naszej szkoły umieszczono informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz szkolnej inicjatywy DBI 2019.

Małgorzata Mrozowicz, Mariola Kopka, Krzysztof Wojtas

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *