Interdyscyplinarny projekt edukacyjny – XXIX edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczennice klasy VIII Szkoły Podstawowej w Gozdowie walczą o mandaty na XXIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Temat przewodni tegorocznej sesji brzmi: „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.
Osobą odpowiedzialną za koordynację działań w ramach projektu w Szkole Podstawowej w Gozdowie jest Pani Joanna Ludwicka – nauczyciel Języka polskiego i WOS-u.

Sesja jest projektem edukacyjnym i obywatelskim, mającym na celu przede wszystkim budowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, współodpowiedzialności młodych ludzi za podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, ale również zachęcenie ich do aktywności na rzecz ich środowiska lokalnego.

Dominika Gronczewska i Paulina Siecińska – uczennice klasy VIIIc Szkoły Podstawowej w Gozdowie walczą o mandaty na XXIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W ramach realizacji zadania rekrutacyjnego uczennice podjęły szereg działań angażując w nie społeczność szkolną i lokalną. Pozyskując sojuszników realizowanego projektu, spotkały się z przedstawicielami władz lokalnych, instytucji kultury, mediów czy propagatorami historii lokalnej w tym m.in.  z Wójtem Gminy Gozdowo – p. Dariuszem Kalkowskim, Dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej – p. Renatą Będzikowską oraz Prezenterem lokalnej rozgłośni radiowej RadioSierpc – p. Mariuszem Kamińskim.  Uczennice odwiedziły również Cmentarz Żydowski w Sierpcu, gdzie złożyły symboliczne żonkile oraz przygotowały film poświęcony powstaniu, w getcie warszawskim, który można obejrzeć pod poniższym linkiem: https://youtu.be/8er2dBYL76Y

Zuzanna Mariańska i Maja Szałkowska – uczennice klasy VIIIa

Na początku marca my Zuzanna Mariańska i Maja Szałkowska, otrzymałyśmy propozycję wzięcia udziału w tegorocznej rekrutacji do XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat niezwykle nas zainteresował. Wspólnie przeanalizowałyśmy regulamin konkursu oraz przewodnik dla uczestników.
Naszym kolejnym krokiem było znalezienie informacji oraz zapoznanie się z tematem konkursu. W tym celu obejrzałyśmy w szkole na lekcji WOSU wspólnie z klasą film dokumentalny na temat getta warszawskiego, następnie przeprowadziłyśmy debatę na temat postępowania Żydów w tamtym okresie.
Aby zaznajomić uczniów naszej szkoły z tematem wykonałyśmy gazetkę z najważniejszymi informacjami o getcie. Zorganizowałyśmy również apel na którym przedstawiłyśmy problemy panujące w tamtych czasach, trudne wybory ludzi którzy byli zmuszeni je podejmować.
Poznając tematykę, ciekawostki oraz informacje o getcie, zaczęły nas one coraz bardziej interesować. Aby rozpowszechnić tą wiedzę nagrałyśmy film oraz napisałyśmy artykuł w lokalnej gazecie. Również udałyśmy się do urzędu gminy przedstawić naszą pracę przed wójtem oraz radnymi. Chcąc
podzielić się tą wspaniałą i zarazem niezwykle tragiczną historią z mieszkańcami nasze gminy. Zdecydowanie jednym z największych plusów, wzięcia udziału w projekcie było poznanie w interesujący sposób zaznajomienie się z historią getta. Zbieranie informacji nie było nude. Na naszą prośbę, zostałyśmy z panią po lekcjach, gdzie opowiadała nam wszystko bardzo szczegółowo i w ciekawy sposób. Słuchałyśmy jej z bardzo wielkim zainteresowaniem. Szukałyśmy przeróżnych ciekawostek, oglądałyśmy filmy. Czas, w którym opracowywałyśmy informacje był dla nas odskocznią od rzeczywistości, mogłyśmy dowiedzieć się o tym, jak ludzie żyli w getcie. Mogłyśmy sobie to wyobrazić, wiedziałyśmy, że nie mieli łatwo a i tak dzielnie walczyli. Bardzo ich podziwiamy, ponieważ nie każdy miałby na tyle odwagi. Niektóre fakty, były dla nas przerażające, aż ciężko jest sobie wyobrazić co ci ludzie musieli przechodzić, nawet małe niewinne dzieci, które nie mogły mieć normalnego dzieciństwa, bo
wspomnienia zostaną z nimi do końca życia.
Getto Warszawskie 
Sprawozdanie

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *