Uczciliśmy pamięć zapomnianych bohaterów…

1 marca w całym kraju po raz ósmy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego święta zorganizowano wiele uroczystości.

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie odbył się po raz pierwszy apel poświęcony zbrojnemu podziemiu niepodległościowemu po 1945 roku.

A zaczęło się od …przypadkowej rozmowy p. Wójta D. Kalkowskiego z p. B. Banaszkiewiczem, podczas której dowiedział się o poruczniku Majewskim ,,Słonym’’, który działał, walczył o Polskę na terenie naszej gminy i zginął w tragicznych okolicznościach. To jeden z Wyklętych. Przejęliśmy pałeczkę, zaczęliśmy szukać…, dotarliśmy do ludzi, których rodzinne historie dotyczą końca II wojny światowej i jakże okrutnych czasów, które dopiero od niedawna odkurzamy i staramy się „ocalić od zapomnienia”.

Gminna uroczystość patriotyczna rozpoczęła się o godz.10.00 w sali gimnastycznej szkoły, a zaszczycili ją przywitani przez p. Dyrektor Lidię Malinowską goście: Wójt Gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski, Kierownik Referatu Oświaty Jolanta Lewandowska, Dyrektor Gimnazjum Bogumiła Żórawska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lelicach Krzysztof Jóźwiak oraz goście honorowi – p. Elżbieta Ezman i p. Bolesław Banaszkiewicz – mieszkańcy Gminy Gozdowo pamiętający czasy żołnierzy wyklętych.

Pierwszą częścią patriotycznego spotkania był montaż poetycko-muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną, ukazujący walkę polskiego podziemia o niepodległość oraz zawiłe losy żołnierzy niezłomnych. Uczniowie najstarszych klas wyjaśnili znaczenie nazw żołnierze wyklęci czy żołnierze drugiej konspiracji a także przedstawili wiele faktów dotyczących losów ,,Inki’’, ,,Witolda’’, ,,Łupaszki’’, ,,Lalka’’ czy ,,Zapory’’ – ludzi, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale dalej prowadzili walkę z sowieckim okupantem.

Kolejnym elementem uroczystego apelu było przedstawienie zaproszonych gości: p. Elżbiety Ezman i p. Bolesława Banaszkiewicza, osób, z którymi wcześniej  przeprowadziliśmy wywiady i wysłuchaliśmy wspomnień dotyczących ich bliskich. Najciekawsze z tych wspomnień zaprezentowali w imieniu zaproszonych przedstawiciele społeczności uczniowskiej.

Wspomnienia p. B. Banaszkiewicza spisane zostały na podstawie opowiadań jego mamy i babci, w rodzinnym domu p. Bolesława w Węgrzynowie zginął porucznik Franciszek Majewski „Słony’’. Popełnił samobójstwo, unikając tortur, jakie go czekały. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Wielu członków rodziny p. Banaszkiewicza za pomaganie partyzantom zostało ukaranych wyrokami sądowymi.

Historia wuja p. E. Ezman – Romana Ezmana też poruszyła słuchających. Został on zabrany z domu 23 grudnia1945r. przez funkcjonariuszy UB i zamordowany. Miejsce jego pochówku do dnia dzisiejszego jest nieznane.

Wspomnienia te przybliżyły uczniom i wszystkim obecnym smutne czasy i historie rodzin , które zostały ujawnione dopiero podczas naszej szkolnej uroczystości.

W dalszej części apelu głos zabrał Wójt Gminy p. Dariusz Kalkowski, który podziękował gościom honorowym za przybycie i podzielenie się wspomnieniami z tych, jakże trudnych czasów oraz wyraził wdzięczność za ciekawą formę przekazania wiedzy dotyczącej Żołnierzy Wyklętych przez uczniów. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami p. Dyrektor dla p. Aurelii Kurach, Danuty Smolińskiej i Krzysztofa Wojtasa za przygotowanie części artystycznej oraz dla wszystkich, którzy tego dnia zaszczycili naszą szkołę swoją obecnością.

Tego dnia w Szkole Podstawowej im Marii Konopnickiej w Gozdowie godnie uczczono pamięć zapomnianych bohaterów. To niezwykle istotne w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia.  

Aurelia Kurach

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *