NARODOWE CZYTANIE 2020

„BALLADYNA” J. Słowacki

       Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu – „Balladyna”.

      Uczniowie naszej szkoły 7 września 2020 roku podczas godzin z wychowawcą czytali wspólnie tegoroczną lekturę. Wszyscy chętni wcielali się w role głównych bohaterów dramatu.

Oprócz możliwości odtwarzania ról, uczniowie oraz nauczyciele poznali historię powstania utworu i mieli możliwość wykazania się talentem aktorskim.

     „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

     Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wspólne czytanie lektury „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli  Zapolskiej odbędzie się w szerokim gronie całej społeczności naszej szkoły.

Małgorzata Jagodzińska

Może Ci się również spodoba